Независимостта на антикорупционната комисия се осигурява чрез предложените принципи за нейното структуриране. Само при избор от Народното събрание може да са налице гаранции за прозрачност, отчетност, публичност в нейната дейност.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Това заяви правосъдният министър Цецка Цачева по време на дискусия в парламента по проекта, подготвен от ведомството ѝ за антиконституционен закон.
Само час по-рано президентът Румен Радев заяви, че е най-логично държавният глава да назначава председателя на бъдещето звено, както е заложено в алтернативния законопроект на БСП.
Цачева обаче изтъкна ключовата роля на парламентарния контрол при назначаването от НС. Самият проект на правосъдното министерство предвижда комисията да бъде в състав от петима души - председател, заместник и трима членове. Шефът ще се избира от НС, както и заместникът и членовете, но по негово предложение.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов напомни, че в първия проект, който стигна до предишното 43-то НС, бе заложено Министерският съвет да назначава шефа на комисията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
В крайна сметка обаче се е стигнало до консенсус, че изпълнителната власт не бива да има такава роля, за да няма съмнения за създаване на репресивен орган. Затова партиите се обединили, че в парламентарна република точно НС трябва да е органът по назначаване.
Главният прокурор Сотир Цацаров също изтъкна като изключително силен позитив на законопроекта на правосъдното министерство процедурата по избор на председател и членове на антикорупционната комисия с предвиденото широко обсъждане при номинирането.
Цацаров обаче не спести и критиките си към законопроекта на правителството. Той подчерта, че най-големите му притеснения са свързани с предвидената възможност за използването на доброволни сътрудници с имунитет, което по думите му криело сериозни рискове.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Той повтори и категоричното си становище, изразено и вчера, против това да има трето звено - новата антикорупционна комисия, която да прилага СРС-та. В отговор Цачева уточни, че ще прецизират разпоредбите и тя само ще бъде заявител, не и притежател на техника за СРС.