Десетки хиляди белгийци излязоха на протест в столицата Брюксел против плановете на дясноцентристкото правителство за реформа на пенсионната система, предаде БГНЕС.
Още: Севернокорейците не достигат: Русия неочаквано се опитва да въвлече още една държава във войната
Още: Врачки, гадатели и оглупяваща младеж: Нищо чудно при пропагандата на Путин
По преценка на полицията в демонстрацията са участвали около 55 000 души. Те протестират срещу пенсионната система, базирана на точки, и планираното увеличение на пенсионната възраст от 65 на 67 години. От профсъюзите заявиха, че в протеста са участвали 70 000. Полицията припомни, че около 25 000 са участвали в подобен протест през декември.
"Искаме пенсионна схема, която да е достатъчна, за да живеем, да не работим повече за по-малко", заяви пред информационната агенция Белга лидерът на синдиката на CSC Мари-Хелене Ска.
Синдикатът FGTB от месеци призова за запазване на възрастта за пенсиониране на 65-годишна възраст, въпреки приетия през 2016 г. от парламента закон, за определяне на възрастта на 67 години около 2030 г. От профсъюза са на мнение, че работниците, заети в трудни работни места, трябва да могат да вземат пълната си пенсия на 60-годишна възраст или дори преди това.
Още: Немски разузнавателни данни: Над 9000 случая на използвано химическо оръжие в Украйна?
Още: Ислям или национализъм: Как Турция разширява влиянието си със стотици джамии в цяла Европа?
Правителството на премиера Шарл Мишел "значително намали правата на бъдещите пенсионери по начин, който не е виждан от Втората световна война", заяви неговия предшественик Елио Ди Рупо за RTBF, докато маршируваше в шествието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Забраната на телефоните на учениците в Нидерландия с интересни изводи от ново проучване
Още: Германия настъпи газта с оръжията за Украйна, руска провокация в Калининград (ОБЗОР - ВИДЕО)
Една година след парламентарните избори в Белгия, социалистическата партия обеща да отмени реформите, договорени в текущия законодателен орган, ако се върне на власт.
Снимка: Архив