64 години по-късно Уругвай се предаде в своя храм, велик гол прати Колумбия срещу "селесао"

13429

Мечтите на Уругвай да спечели трета световна титла приключиха там, където бе завоювана втората. "Маракана" този път не бе легендарно място за "урусите". 64 години след великия финал срещу Бразилия, те отстъпиха на Колумбия с 0:2 и отпадат от надпреварата. Хамес Родригес вкара гола на турнира до този момент, а през второто полувреме добави още едно попадение за да прати играчите на Хосе Пекерман на 1/4-финал срещу домакина Бразилия на 4 юли от 23,00 часа. За първи път в историята Колумбия стига до тази фаза на световно първенство. Това стана пред близо 74 000 зрители в Рио Де Жанейро, а феновете на двата отбора създадоха невероятна атмосфера. Бразилците трябва да съжаляват - те няма да могат да отмъстят на Уругвай за случилото се през 1950 г. Защото със сигурност щяха да го сторят - без Луис Суарес Уругвай е далеч от истината.

Тази вечер Уругвай нямаше своите Гиджа и Скиафино и бе тотално обезличен. За това спомогна и Оскар Табарес, който не изневери на стила си и със стартовия състав подсказа, че ни чака нова деструктивна вечер в светлосиньо. Петима защитници, халфове-разбивачи и самотни Форлан и Кавани в атака. Отзад за 0:0, напред каквото стане. Идеята на най-възрастния селекционер на Световното бе ясна - да руши играта на разкрепостената и съзидателна Колумбия. Хосе Пекерман също показа познат стил - нестандартните Хамес Родригес и Хуан Куадрадо трябваше да градят играта на тима, а Джаксън Мартинес и Теофило Гутиерес да реализират положенията. От задни позиции подпомагаха халф-бековете Пабло Армеро и Хуан Сунига.

Съвсем според очакванията Колумбия натисна още от началния съдийски сигнал. Брилянтна техника демонстрираше Хуан Куадрадо, който със сигурност няма да започне следващия сезон в настоящия си клуб Фиорентина. Срещу техниката на Куадрадо и Родригес, уругвайците противопоставяха твърди влизания и глуха защита. Това накара колумбийците да стрелят отдалеч, но неточни опити направиха Родригес, Куадрадо и Сунига. Колумбия бе по-добрият отбор, но не се виждаше как ще отбележи попадение, освен с ярка индивидиална изява.

И тя дойде в 28-ата минута с един от най-красивите голове в историята на световните първенства. Хамес Родригес овладя пас с гръб към вратата малко пред наказателното поле, успя да се обърне и от воле изстреля фамозен изстрел, който срещна напречната греда и тупна зад плонжиралия Муслера - 1:0 за Колумбия. Родригес се разписва в седми пореден мач на Колумбия. Бетонът бе разбит!

Благодарение на играча на Монако, на терена видяхме, че има и втори отбор и се получи истински мач. След гола Уругвай бе принуден да се опита да атакува и изнесе играта в по-предни позиции. При липсата на Луис Суарес, Единсон Кавани отново се провали с ролята на основен нападател. Този играч, както и клубния си ПСЖ, просто не успява да носи нужната отговорност. Доказа го слабо изпълнен фаул от отлична позиция. Уругвай стигна до най-доброто си положение в 39-ата минута, когато Аревало Риос отправи страхотен удар, спасен от Давид Оспина.

Колумбия набързо отказа Уругвай в началото на второто полувреме с феноменална атака в 50-ата минута. Джаксън Мартинез разтегли към Куадрадо отдясно, той с глава върна към вратарското поле, където бе феноменалния Хамес Родригес - 2:0. Пети гол за Родригес на Мондиала, извел го начело в голмайсторската листа.

Табарес реагира и направи двойна смяна. Тя обаче нямаше значение. За протокола в игра влязоха Стуани и Гастон Рамирес, а напуснаха Форлан и Алваро Перейра. Истината обаче отново излезе наяве, както в мача срещу Kоста Рика - без Суарес Уругвай е бледо копие, на отборът, станал четвърти в света в ЮАР.

В 64-ата минута Кристиан Родригес пробва далечен удар, спасен с много класа от Давид Оспина. Уругвай трябваше да атакува.

Колумбия сякаш заспа след втория гол и остави Уругвай да води играта. В 80-ата минута щастлив рикошет изведе Макси Перейра сам срещу Оспина, но вратарят отново се намеси блестящо. До края на мача вратарят на Ница изби и опасен удар на Единсон Кавани. Уругвай заслужено отпадна от турнира, а Колумбия чака исторически сблъсък срещу Бразилия.

Само футболът може да спре войната в Колумбия

Колумбия спечели мача си на световното точно докато пътувахме към Меделин. Пилотът на самолета съобщи резултата, а пътниците се радваха...