Радев е прав - антимафиотски консенсус има. Но засега повече като заявка
Само че е добре да посочим и припомним един възлов момент. Той е, че антимафиотският консенсус, който съществува в държавата, не е нещо ново. Антимафиотски консенсус има още от протестите срещу Пеевски през 2013-та, пък и много преди това.
Този консенсус просто нямаше политически рупор, който да го изрази. Беше едновременно масов, очевиден, подкрепен от всички, но и публично невидим, с редки изригвания. Въпреки немалкото проводници - политици, журналисти, зараждащо се гражданско общество, нямаше този тотален израз, с който се сдоби в последната година и половина.
Антимафиотският консенсус се оказа толкова силен, че успя да превърне дори "Има такъв народ" в първа политическа сила. Едва ли очакванията към Трифонов са били големи - голям е бил самият консенсус, че държавата се нуждае от много сериозен рестарт. От изчегъртване: и в онзи момент го предложи той.
Но докато Трифонов не се справи с изчегъртването и вече е почти сигурно, че там няма кой знае какво да се очаква, кабинетът "Петков" и подкрепящият го Радев са сегашните носители на този консенсус. И колкото и да се подпуква реторически ГЕРБ, това съвсем скоро ще се изтърка. По същият начин, по който ГЕРБ много бързо се изтърка реторически със "Станишев е виновен". В крайна сметка така и не видяхме например Борисов да изпълни едно от основните си обещания - ключови злоупотреби от времената на тройната коалиция да бъдат разследвани и наказани. Надяваме да видим това от кабинета "Петков".
Премиерът, разбира се, най-вероятно ще получи стоте си дни толеранс, а може би дори малко повече - умората от предишната власт е прекалено голяма, за да претърпи прекалено бързо крушение (това успя да направи само Трифонов, за което прояви голям талант). Така, както Борисов бе пожален в първите си няколко години, подобен комфорт ще получи и "Продължаваме промяната". Въпросът е какво ще направи с него.
В първия вариант този комфорт ще трябва да изпълни най-голямата и най-сложна заявка на настоящия кабинет. Нека я припомним: причината Кирил Петков да е на власт е в това, че той последва проста логика. Тя гласи - "Нищо няма значение, ако корупцията не се атакува фронтално и огромни суми пари не спрат да се отичат по най-различни схеми към много стеснен кръг от хора с влияние".
Във втория вариант обаче всичко би могло да застине в празнуването на антимафиотския консенсус. Общото съгласие по този въпрос се чува от речи в парламента, в интервюта, кънти отвсякъде и още от рано сутрин човек се събужда с антимафиотски консенсус в главата и късно вечер спокоен заспива с антимафиотски консенсус под възглавницата. Впрочем, тъкмо това направиха кратките парламенти на 2021 г. - антимафиотски консенсус до откат и нулево изчегъртване. Малко като онези ситуации, в които си построяваш толкова хубав план в главата, че ти е по-приятно да се любуваш на неговите заложби към бъдещето, отколкото да преминеш към трудното му осъществяване.
Консенсусът въобще може да те направи толкова спокоен, че да буди и безпокойство. Засега го казваме превантивно.
Автор: Райко Байчев
Още от АКТУАЛНО:
Какво да сложим в Народното събрание, освен решетки?
17 мига от партийното строителство
За превозвачите - герберска тол ваканция, за нас - Москвич
Трифонов е прав да пита Кирил Петков: Какво стана с ГЕРБ?
Протести: Пари има, пари няма. Матури ще има ли?
Как да спориш за паметника на украинската майка, без да обидиш друга майка
При Борисов и чекмеджетата бяха пълни
Газ пик**т и гроздето им е кисело
Направи си сам - партия като Мая Манолова. Лесни стъпки за начинаещи
Редактор:
Райко Байчев
Етикети: Кирил Петков Румен Радев