Сладоледът и шоколадът не ни правели щастливи

05 юни 2014, 10:58 часа • 3519 | прочитания

Всеизвестна е теорията, че шоколадът и сладоледът подобряват настроението. Затова, когато сме тъжни, нервни или напрегнати, често хапваме нещо сладичко.

Още: Рублени*, време е за истински референдум: В ЕС или при Путин

Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време

Учените от университета в Минесота обаче опровергаха тази теория, доказвайки, че става дума просто за мит, а не за научна реалност.

Изследователите провели експеримент, в който включили група доброволци на различни възрасти. Участниците били помолени да изберат хранителен продукт, който би ги накарал да се почувстват добре, ако настроениeто им е силно понижено. Във възможните продукти били включени шоколад, сладолед и бисквитин. Едновременно с това доброволците имали възможността да избират и между други храни, които обичат, но които, според тях, не биха повлияли положително на настроението им.

След това участниците в изследването трябвало да гледат 20-минутен филм, предизвикващ чувство на гняв, яд, тъга или страх. След края на видеото доброволците били приканвани да оценят своето настроение в продължение на три минути. През същото време те били помолени да хапват храна – шоколад, сладолед или друг любим хранителен продукт, които би трябвало им действат успокояващо.

Още: Съдебната система процъфтява - финансово

Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред

Резултатите били изненадващи. Оказало се, че три минути след видеото настроението на всички участници в експеримента се подобрявало, независимо каква храна приемали те и дали изобщо се хранели.

Учените са силно изненадани, тъй като очаквали при хората, хапващи шоколад или сладолед, да има по-силно изразено повишаване на настроението, отколкото при другите. В крайна сметка се оказало, че участниците в експеримента не се влияят от вида на храната.

Междувременно друго изследване доказа, че кафето наистина прави хората щастливи.

Това твърдят учени от Рурския университет. Те доказали, че кофеинът влияе на онези зони от мозъка, които предизвикват у хората усещане за щастие. В експеримента участвали 66 възрастни доброволци, разделени на две групи. Първата група приемала редовно кафе в продължение на известен период от време, а втората група – плацебо. Когато всички били накарани да извършат определена задача, тези, употребяващи кофеин, постигнали по-добри резултати и се чувствали по-щастливи и доволни от себе си.

Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите

Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование

Доколко полезна е употребата на кафето по принцип обаче, изследователите не коментират.

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес