Демократ от щата Пенсилвания, който почина от рак миналия месец, беше преизбран със съкрушителна преднина на междинните избори, провели се във вторник в САЩ. Това съобщават медиите, цитирайки предварителни резултати, предава БГНЕС.
Още: Ще спре ли войната за Нагорни Карабах за 1 ден: Тръмп пак влиза в ролята на миротворец
Още: "Ядрени ракети": Тръмп се шегува какво ще сложи на покрива на Белия дом (ВИДЕО)
Тони ДеЛука, който представляваше предградие на Питсбърг в долната камара на щатския законодателен орган, почина от рак на 9 октомври на 85-годишна възраст. Беше твърде късно името му да бъде извадено от бюлетината за изборите в САЩ.
ДеЛука запази мястото си с 86% от гласовете в неговата надпревара, при преброени 98% от бюлетините. Сега ще се проведат специални избори, за да се реши кой ще получи неговото място.
"Макар да сме невероятно натъжени от загубата на представителя Тони ДеЛука, сме горди, че избирателите продължават да показват доверието си в него и в неговата привързаност към демократичните ценности, като го преизбират посмъртно", заявиха от Демократическата партия на Пенсилвания.
Още: Притеснително: Месоядна бактерия започва да сее паника
Според медията Local Memphis - подобен случай е имало и в един от избирателните райони в щата Тенеси. 93-годишната републиканка Барбара Купър, която е починала на 25 октомври, е спечелила срещу независимия кандидат Майкъл Портър. Куриозът е от район 86 и е свързан с надпреварата за Камарата на представителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Мъртвата ръка" и "Периметър": Русия или САЩ са с по-мощен подводен флот (СНИМКИ)
Още: Тръмп доволен от решение на съда за идентифициране на гласуващите по пощата
Сега губернаторът Бил Лий ще насрочи специален вот, за да може мястото на Купър да бъде заето.
Към момента битката за Сената е повече от оспорвана - 48 места за републиканците срещу 48 за демократите. CNN и NBC отчитат преднина с 49:48 за Републиканската партия в 100-членната горна камара, но броят щата Уисконсин за "червен", при положение че там са преброени 94% от гласовете, а разликата между кандидатите е само 1%. В Джорджия отиват на втори тур през декември, а в Аризона и Невада още няма окончателни резултати.
Ако в крайна сметка положението е 50:50, тогава гласът на вицепрезидента Камала Харис ще даде мнозинство на Демократическата партия в Сената.
Още: Диктатура в действие? Губернатор на Тръмп нареди арести на депутати от опозицията (СНИМКИ)
Още: САЩ осъди домашния арест на Болсонаро
Резултатът за долната камара е 209:191 в полза на републиканците. Там се оспорват всички 435 места, като са нужни 218 за мнозинство.