Разработчикът на руската ваксина срещу коронавирус „Спутник V” заяви в четвъртък, че ще съди здравния регулатор на Бразилия Anvisa, след като отказа да внесе препарата, съобщи АФП.
Още: Котка оцеля при падане от 115 метра, собствениците ѝ са починали
Още: Тръмп оряза парите на две от най-големите обществени медии в САЩ
„Спутник V” предприема процесуално производство за клевета в Бразилия срещу Anvisa за съзнателно разпространение на невярна и неточна информация“, заяви разработчикът в официалния акаунт на „Спутник V” в Туитър.
Anvisa обяви в понеделник, че е отхвърлила искане от няколко щата за внос на „Спутник V”, заявявайки, че нейните експерти са отбелязали "несигурност" относно ваксината.
Anvisa не публикува констатации и не цитира каква конкретна информация й липсва.
Още: 100 дни провал: Тръмп се отказва от ролята на посредник в мирните преговори в Украйна
Още: Ричард Гиър: "Тръмп е като разглезено детенце, което обича да чупи и руши"
Но според качена онлайн информация, учените на регулатора са взели решение на базата на това, че тестваните от тях партиди ваксини съдържат жива версия на често причиняващ настинка вирус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп краде от Путин Деня на победата
Още: "Няма да свърши скоро": Джей Ди Ванс с прогноза за войната в Украйна
Разработчиците на „Спутник V” заявиха в Tуитър, че Anvisa е признала, че е направила грешка и не е тествала ваксината. „Anvisa направи неверни и подвеждащи твърдения, без да е тествала действителната ваксина „Спутник V“, казаха разработчиците.
Проблемът е съсредоточен около „аденовирусен вектор“ - вирус, който обикновено причинява леки респираторни заболявания, но във ваксините е генетично модифициран, така че да не може да се репликира, и е редактиран, за да носи ДНК инструкциите на човешките клетки за разработване на протеина на коронавируса. Това от своя страна обучава човешката система да бъде подготвена в случай, че след това се натъкне на истинския коронавирус.
Ваксината „Спутник V” използва два различни аденовирусни вектора за изпълнение на тази задача, приложени в две дози.
Още: Тръмп официално обяви каква е съдбата на Майк Уолц
Руската ваксина е одобрена за употреба в поне 60 страни, включително повече от 10 в Латинска и Централна Америка. Но все още не е одобрен от Европейската агенция по лекарствата (EMA) или Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA).