Те са все „силни мъже“, пък резултатите им слаби – Тръмп, Путин, Ердоган…
Днес, 15 години по-късно, турският президент смята за "истински" турчин само онзи, който е като господин Ердоган. Междувременно този президент, който промени конституцията на страната, отмени свободата на пресата и ограничи академичните свободи знае колко деца трябва да ражда една турска жена, както и това, че хомосексуалността е нещо неислямско. Ако в началото изглеждаше, че той тръгва да прави една симпатична политика за "обикновените хора", постепенно в хода на неговото управление на силната ръка се ограничи само до това, което лидерът смята за правилно.
Вреда за собствената икономика
"Силните мъже" твърдят, че водят страните си към нови икономически върхове. Но на практика правят точно обратното - торпилират и съсипват техните икономики. Когато зетят на президента е шеф на Националната банка, както в Турция, всички основни икономически показатели не могат да приемани безусловно. Последиците от това са икономически упадък.
Същото се наблюдава в Унгария и в Русия. В същата посока се движат нещата и в Китай - поради идеологически причини от президента Си Цзинпин. Когато държавните банки отпускат кредити на фирми, в които държавата има дялове, съществува опасност от просрочване.
Твърдото управление честа е за сметка на свободите, включително на икономическите свободи. Доналд Тръмп, който е почитател на "силни мъже" като Владимир Путин, затова не се поколеба за приюти половината си рода в Белия дом и да я подсигури с високи постове. Той вече използва успешно реториката на Ердоган и Путин в изборната си борба.
За разлика от гореспоменатите страни, САЩ все още са демокрация. Във всеки случай в много по-голяма степен от Русия, Китай, Унгария или Турция. За тях не можем да твърдим, че техните "силни лидери" ги водят към нови световни върхове. Защото всички тези страни вървят надолу. Отиде ли си демокрацията, с икономиката също е свършено.
Източник: Дойче веле
Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:
По-страшното за Украйна от снарядите на руската артилерия - липсата на пари
Бъдещето на Украйна зависи от изхода на битките в Донбас и Черноморието
Упадъкът на Русия като енергийна суперсила
Може ли Путин да заплаши САЩ с ядрено цунами от свръхсекретния "Посейдон"?
Мизерията и болестите в Афганистан след една година управление на талибаните
Позиция: Студена война, а не борба и сътрудничество срещу глобални проблеми - лош избор на САЩ
Войната през очите на руски войник: Бездарно командване, липса на медицинска помощ и шантаж
Защо Германия няма да санкционира Китай дори при превземане на Тайван
Войната в Украйна се води и за минералните и енергийни ресурси на страната
Сделката между Путин и Ким Чен Ун за Украйна - как КНДР ще помага на Русия
Редактор:
Георги Петров
Етикети: Доналд Тръмп Владимир Путин Ердоган