За плана на Меркел и Макрон ще плащат най-бедните страни в Европа?
В същото време едни от най-големите икономики на Общността - Италия, Франция и Испания - бяха силно засегнати от кризата с коронавируса, така че те ще получат солидна част от плащанията по фонда.
Инфекционист: Пандемията затихва
Смятам, че данните за коронавируса са оптимистични, каза пред БНР д-р Нина Янчева от Инфекциозна болница в София и допълни: “Не ...
Изданието припомня, че френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел предложиха да предоставят 500 милиарда евро на международните пазари като безвъзмездни средства и заеми на страните членки на ЕС. В рамките на своя проект европейските държави ще поемат ангажимент за изплащане на финансова помощ на индустриите и регионите, които са най-силно засегнати от пандемията от COVID-19.
Според проучване на Центъра за европейски икономически изследвания най-бедните европейски държави може да се окажат най-големите донори на фонда. Според едно от предположенията, Полша може да даде 10,4 милиарда евро на фонда, защото в сравнение с най-големите икономики ЕС ще страда по-малко от рецесията след края на пандемията. В същото време се очаква в страни като Франция, Испания, Гърция и Ирландия последствията от коронавируса да бъдат по-тежки, така че те ще получат големи суми от възстановителния фонд.
Изчисленията, които отчитат спада на БВП на страните, показват, че само най-голямата икономика в ЕС – Германия, ще плаща повече от Полша: очаква се тя да внесе 23,45 милиарда евро във фонда. Италия, третата икономика в ЕС, ще получи финансова помощ от 25,8 милиарда евро, Испания - 13,73 милиарда евро, а Франция ще се обогати с 10,67 милиарда евро. Така наречената „икономическа четворка“ (Дания, Австрия, Швеция и Нидерландия), които публично се противопоставиха на френско-германския план, също ще финансират фонда съгласно условията на споразумението, докато страни като Румъния и Чешката република ще дадат по около един милион евро.
„В крайна сметка фондът за възстановяване няма да помогне за решаването на сериозните финансови проблеми на Италия и Гърция“, е заключението на автора на проучването, професор Фридрих Хайнеман. Според него от икономическа гледна точка парите текат от източната част на Европа към Юга, защото именно там рецесията се усеща най-тежко. Според него от политическа гледна точка ще има „значителна съпротива“ и в дългосрочен план ползите на фонда „не са очевидни“. В същото време Мадрид предупреди, че ще се откаже от средствата от фонда за помощ, подчертават от изданието.
Ще доведе ли отказът от строги мерки срещу коронавируса до жестока криза в Швеция?
Отказът от ограничителни мерки срещу коронавируса ще задейства масивна обществена и икономическа криза в Швеция. Това прогнозира Bloomb...
Темата продължава и в нашия блог.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:
Проблемите с танковете Abrams пред Украйна (ВИДЕО)
Позиция: Украйна не може да влезе в НАТО заради демокрацията
Запада може да даде още много танкове на Украйна: Новото е забравено старо (ВИДЕО)
Анализ: Европа колеблива в подкрепата си за Украйна
Ако ни пукаше за Украйна: Западни анализатори казват какво трябва да стане, не как
Ние ли сближихме Русия и Китай толкова, чудят се в САЩ
"Не Украйна, Русия трябва да се тревожи": Говори ръководителят на украинското разузнаване
САЩ, Русия и Китай пак си мерят ядрените арсенали. До какво ще доведе това?
Военни уроци: Как трябва да се бие Украйна срещу Русия (ВИДЕО)
Хитра украинска стратегия: Как боевете при Бахмут отслабиха руската защита на юг
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: коронавирус Икономика Европейски съюз