Арестуваха активист за образованието на жените в Афганистан, предаде BBC.
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
30-годишният Матиула Веса, който е пътувал до отдалечени части на страната, опитвайки се да подобри достъпа до образование за всички деца, често е получавал заплахи.
Талибаните не са казали защо Веса е бил задържан. Арестът му идва на фона на задържането на редица активистки, които са водили кампания за образование на жените.
Веса води кампания за правото на момичетата да учат, откакто талибаните забраниха образованието на жените през 2021 г. Последният му туит - в понеделник, ден преди ареста му - беше снимка на жени доброволки за Pen Path, "които искат ислямските права на образование за своите дъщери". ОЩЕ: Гутериш отново призова талибаните да позволят на жените да се образоват
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
През февруари проф. Исмаил Машал, открит критик на забраната за образование за жени, беше арестуван в Кабул, докато раздаваше безплатни книги. Той беше освободен на 5 март, но оттогава не е проговорил, припомня BBC.
Afghanistan girls' education activist arrested by Taliban https://t.co/o1D9rRRohi
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 28, 2023