Австралия ще модернизира военните бази в своя далечен север и ще разшири съвместни учения с американските сили след предупреждения за биенето на "барабаните на войната" в Тихоокеанския регион, съобщи АФП.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Премиерът Скот Морисън обяви план на стойност повече от половин милиард щатски долара за обновяване на четири военни учебни бази в отдалечения север през следващите пет години. Пакетът от подобрения е по-обширен и по-скъп от първоначално замисления преди две години и ще позволи повече съвместни учения с американски сили, включително американски морски пехотинци, които минават на ротационен принцип в северното пристанище Дарвин, допълва агенция Фокус.
"Винаги ще правим необходимото, за да гарантираме, че Австралия има способностите, от които се нуждае, за да защитава своите интереси", каза Морисън в сряда.
През последните месеци консервативното му правителство звучи по-войнствено по въпросите на отбраната, тъй като отношенията с Китай се влошиха.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Миналата година правителството на Морисън разкри планове за драматично подобряване въоръженията на своята армия с високотехнологични оръжия поради по-засилените заплахи от Пекин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Експертите по отбраната дори предложиха страната да обмисли развитието на способности за ядрено оръжие, тъй като относително малките конвенционални сили на Австралия е малко вероятно да могат да защитят огромната континентална страна от нападение.
Тази седмица висш държавен служител предупреди, че свободните държави "отново чуват" "барабаните на войната" в региона и новият министър на отбраната Питър Дътън открито размишлява за перспективата за война между Китай и Тайван. Критиците обвиниха правителството в създаване на криза, за да отклони вниманието от спряното разпространение на ваксината срещу коронавирус и негативната тенденция в подкрепата на проучвания на общественото мнение.
Бившият премиер Кевин Ръд заяви, че Морисън, Дътън и медийният магнат Рупърт Мърдок "отчаяно се опитват да изместят вътрешния политически дневен ред от фиаското с ваксините,климатичните промени и скандалите със злоупотреби в Канбера".
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)