Централната банка на Нова Зеландия заяви днес, че е реагирала спешно на "злонамерено" влизане в една от нейните системи за данни.
Още: Израел взриви вратата на най-страшния ирански политически затвор (ВИДЕО)
Още: Какво са изнесли иранците от Фордо и къде е? Разкрития "от кухнята" на САЩ и Израел
Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) заяви, че услугата за споделяне на файлове на трети страни, използвана от банката за споделяне и съхраняване на чувствителна информация, е била незаконно достъпна. Управителят на RBNZ Адриан Ор заяви, че нарушението е овладяно и че основните функции на банката "остават стабилни и оперативни".
"Ние работим в тясно сътрудничество с местни и международни експерти по киберсигурност и други съответни органи като част от нашето разследване и отговор на тази злонамерена атака", каза Ор в изявление, цитирано от "Дойче Веле".
„Естеството и обхватът на информацията, която е била потенциално достъпна, все още се определя, но може да включва известна търговска и лична информация“, добави той.
Още: Облак падна в Индонезия: Изключително рядко явление (ВИДЕО)
Не е ясно кога е станало нарушението, кой е отговорен и в коя държава е базирана услугата за споделяне на файлове. Ще отнеме време, за да се разберат пълните последици от нарушението, казаха от банката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ се обърнаха към свой враг, за да попречат на Иран да затвори Ормузкия проток
В доклад за финансова стабилност от ноември 2019 г. RBNZ предупреди, че инцидентите в областта на киберсигурността нарастват в Нова Зеландия. Няколко големи организации в страната бяха обект на кибератаки през последната година. Миналият август фондовата борса на Нова Зеландия беше обект на продължителни атаки DDoS (разпределено отказване на услуга), спирайки търговията за четири последователни дни. В последния си доклад правителствената агенция CERT (Computer Emergency Response Team) заяви, че кибератаките в страната са се увеличили с 33% на годишна база.