Решението на Техеран да се съгласи на ядрената сделка от 2015 година вероятно е било грешка, тъй като САЩ имат болезнена зависимост към въвеждането на санкции срещу други страни, заяви в интервю за телевизия CNN министърът на външните работи на Иран Джавад Зариф.
Още: Тази игра може да се играе от двама: Баку пусна ВИДЕО с унижение на арестуваните руснаци
Още: Иран се ядоса на Киев и привика украинския шарже д'афер
Помолен да коментира Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) Зариф каза, че "вероятно това е било една от грешките" във външната политика на неговата страна, предаде БГНЕС.
"Ние смятахме, че САЩ вече са разбрали, че санкциите действително пораждат икономически затруднения, но не водят до очакваните резултати в сферата на политиката. Мислех, че американците са усвоили този урок. За съжаление съм се заблуждавал", подчерта иранският министър.
"Смятам, че в САЩ има едно заболяваме - това е пристрастяването към санкции. Даже по времето на администрацията на Обама, САЩ отделяха повече внимание на запазването на тези санкции, които не са отменени, отколкото на изпълняването на задълженията си във връзка с вече свалените санкции", заключи Зариф.
Още: Иран: Ядрената ни програма се превърна във въпрос на национална гордост
Още: Иран, Израел и ролите на Русия и САЩ: Проф. Владимир Чуков обяснява сценариите (ВИДЕО)
Американските санкции срещу Техеран бяха повторно въведени на 7 август и включват редица мерки срещу автомобилната индустрия, търговията със злато и метали. Втори пакет санкции ще влязат в сила на 5 ноември. Те са насочени към сектора енергетика и особено до търговията с нефтопродукти, както и към финансовите транзакции на Централната банка на Иран. Всички останали участници в споразумението от 2015 година - Русия, Китай, Франция, Германия и Великобритания – не подкрепиха излизането на Съединените щати от СВПД и продължават да настояват на спазването на постигнатите договорености.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Черна пантера и ротвайлер стават най-добри приятели: Историята, която трогна света (ВИДЕА)
Още: Напрежение в Турция: Арести и протести заради карикатура на Мохамед (ВИДЕО)