Неравна битка: Русия срещу американския долар

29 септември 2019, 12:01 часа 20932 прочитания

В стремежа си да изолира руската икономика от американските санкции, Кремъл направи отказването от разплащанията в долари дългосрочен приоритет, но руските власти ще бъдат принудени да разчитат на зелените пари още известно време.

Още: Колко назад е върната ядрената програма на Иран? Конкретна оценка от Пентагона

Още: "Хамас" била доволна от рамката за примирие, лидерите ѝ в чужбина се разоръжават

От 2013 г. Централната банка на Русия се опитва да намали броя на транзакциите, извършвани в щатски долари, както за вътрешни плащания, така и за външна търговия.

Русия многократно се сблъсква със санкциите на САЩ и ЕС от 2014 г. по разнообразни причини: от анексирането на Крим и войната в Източна Украйна до отравянето на бивш шпионин във Великобритания и намесата в американските президентски избори през 2016 г.

Основната причина поради която Кремъл се фокусира върху отказването от долара (т.нар. дедоларизация) е, че американските санкции са международни – те заплашват всички компании, използващи щатския долар или опериращите държавни дъщерни дружества.

Още: Иран: Ще има смазващ отговор, ако бъдем отново нападнати

Още: Проливните дъждове в Китай взеха жертви (ВИДЕО)

Отказът да използва долара се смята за начин Русия да заобиколи санкциите, според Агате Демарайс, директор по глобалните прогнози в Economist Intelligence Unit. "Дедоларизацията може да е от полза преди всичко за еврото и юана, а Руската централна банка също увеличава дела на активите си в тези две валути", заяви Демарайс пред CNBC.

За да предотврати потенциалните санкции, които откъснаха Русия от международни финансови канали (като SWIFT), Москва създаде собствена банкова платежна система – "Мир".

Руските власти работят още по-активно за подписване на суапови валутни сделки, които позволяват директна търговия между две държави с местни валути, вместо обичайното разчитане на долари. "Не е изненадващо, че Русия е сключила сделки за валутен суап със страни, които в момента имат лоши отношения със САЩ, включително Иран, Турция и Китай", отбелязва Демарайс.

Още за това защо руските фирми се отказват от долара и как реагира ЕС можете да прочетете в Expert.bg.

Още: Ким Чен Ун ще прати повече войници на Путин, отколкото се предполагаше: Оценка на украинското разузнаване

Още: Заплахи пред Азербайджан след скандала с Русия: По кои болни точки ще удари Кремъл

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес