Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом принуди Европа да се съобрази с една голяма дигитална уязвимост: САЩ имат пълен контрол над интернет. Докато американската администрация повишава залозите в геополитическа покер игра, започнала, когато Тръмп обяви търговската си война, европейците осъзнават факта, че годините на прекомерна зависимост от шепа американски технологични гиганти са дали на Вашингтон огромен коз. Фаталната уязвимост е почти пълната зависимост на Европа от американските доставчици на облачни услуги, пише POLITICO.
Облачните технологии са жизнената сила на интернет, захранвайки всичко – от имейлите, които изпращаме, и видеоклиповете, които стриймваме, до обработката на индустриални данни и правителствените комуникации. Само три американски гиганта – Amazon, Microsoft и Google, държат повече от две трети от регионалния пазар, поставяйки онлайн съществуването на Европа в ръцете на фирми, които се подчиняват на президента на САЩ, за да отблъснат предстоящите регулации и глоби.
Още: Кой получава вашите "дигитални останки", когато умрете?
Ястребите на суверенитета в Европа отдавна изразяват опасения, че зависимостта от облачни технологии означава, че американските агенции могат да следят чувствителни данни на европейци, съхранявани на американски сървъри на всяко място, благодарение на американските закони. Сега, в политически цикъл, в който президентът на САЩ променя законите набързо, а главният прокурор на Международния наказателен съд губи достъп до имейла си в Microsoft, след като е санкциониран от Вашингтон (след заповеди за арест на висши израелски служители), има реални опасения, че САЩ биха могли да използват технологичното си господство като оръжие за влияние в чужбина.
„Тръмп наистина мрази Европа“
„Тръмп наистина мрази Европа. Той смята, че цялата цел на ЕС е да „прецака“ Америка“, каза Зак Майерс, директор на изследванията в мозъчния тръст CERRE в Брюксел. „Идеята, че той може да нареди прекъсване на връзката или да направи нещо друго, което би навредило сериозно на икономическите интереси, не е чак толкова неправдоподобна, колкото можеше да звучи преди шест месеца.“
Още: Властта преодолява цифровата пропаст: Бърз интернет за всички от 2026 година (ВИДЕО)
Александър Виндбихлер, изпълнителен директор на австрийската фирма за облачни услуги Anexia, каза, че би искал „IT специалистите“ като него да са говорили по-рано за „нездравословната зависимост“, твърдейки, че европейската облачна индустрия твърде дълго е избягвала лобирането и политиката в полза на фокусирането върху технологичната конкурентоспособност.
„Ще спре ли Тръмп облачните услуги в Европа? Не знам. Но никога не съм очаквал, че САЩ ще заплашват да отнемат Гренландия “, каза Уиндбихлер. „Това е по-лудо от спирането на облачните услуги“, добави той.
Как „ами ако“ стана реалност?
Предупрежденията започнаха няколко месеца след като Тръмп се завърна в Белия дом. „Вече не е разумно да приемаме, че можем напълно да разчитаме на нашия американски партньор. Съществува сериозен риск всички наши данни да бъдат използвани от администрацията на САЩ или инфраструктурата да бъде направена недостъпна от други страни“, каза на събитие през март Матиас Еке, германски депутат от социалдемократическата партия в Европейския парламент.
„Рискът от спиране на дейността е новата парадигма“, каза шефът на френския шампион OVHcloud, Бенджамин Ревколевски, на същото събитие. „Облакът е като кранче с вода. Ами ако в даден момент кранчето се затвори?“, попита той.
Още: Клуб "Офлайн" има 530 000 последователи. Може ли да се живее и без смартфон?
Технологичният еквивалент на спирането на кранчето би било облачните компании да бъдат задължени от администрацията на САЩ да спрат услугите си в Европа. Облачните технологии работят, като предоставят на бизнеса виртуален достъп до съхранение на данни и мощност за обработка, разширявайки значително възможностите им благодарение на огромните им мрежи от физически центрове за данни по целия свят.
И макар прекъсването на услугата да остава екстремен сценарий, американските технологични гиганти вече не го отхвърлят като възможност. През април Microsoft заяви, че компанията ще добави обвързваща клауза към договорите си с европейските правителства, за да ги поддържа онлайн, и ще оспори всякакви заповеди за спиране в съда. Докато президентът Брад Смит твърди, че рискът американската администрация да нареди на американски технологични фирми да спрат дейността си в ЕС е „изключително малко вероятен“, той призна, че това е „реална грижа на хората в цяла Европа“. Microsoft също така обяви нови функции този месец в опит да успокои европейците.
Още: Експерт: Голяма част от децата без житейски опит в критични ситуации действат с виртуалния си опит
Amazon пък съобщи за нова структура на управление за така наречената си „суверенна оферта“ в Европа, за да осигури „независими и непрекъснати операции“ и да облекчи опасенията. Според съобщенията, компанията е подготвила персонала си да отговаря на въпроси на клиенти относно международните забрани, като ги е инструктирала да кажат, че „в теоретичния случай, че подобни санкции някога бъдат въведени, облачното звено на Amazon ще направи всичко възможно, за да осигури непрекъснатост на услугата“.
Експерти се питат каква сила биха имали американските компании, за да се противопоставят на Белия дом. „Ако политическата власт стане враждебна, доколко може да се вярва, че тези компании, дори и при най-добрите си намерения, могат да се противопоставят на своя президент?“, попита POLITICO Кристина Кафара, икономист по технологии и конкуренция и почетен професор в University College London .
Още: Поголовно спиране на интернет и телефони: Москва чака Деня на победата (ОБЗОР - ВИДЕО)
Новината, че главният прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан през май е имал достъп до имейла си, хостван от Microsoft, след като САЩ са наложили санкции заради заповедта за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, допълнително е породила безпокойство. Microsoft отказа да коментира точното си участие, довело до прекъсването на имейла на Хан, като заяви само най-общо : „В никакъв момент Microsoft не е прекратила или спряла услугите си за МНС.“
„Естествено, американските компании трябва да спазват законодателството на САЩ“, написа Аура Сала, финландски депутат от центристко-дясното крило в Европейския парламент и бивш водещ лобист на Мета в Брюксел, в реакция на новината за МНС. Сала добави, че „за европейците това означава, че не можем да се доверим на надеждността и сигурността на операционните системи на американските компании“.
Още: Китай пуска 10G интернет от следващо поколение
Политици и експерти настояват за истинска европейска технологична алтернатива. „Можете да усетите, че сте на една изпълнителна заповед от загубата на достъп до критични технологии и критична инфраструктура“, каза Франческа Брия, професор по иновации в University College London. „Стана ясно, че Европа не трябва да зависи от никоя външна сила, която има способността да я изключи“, обясни тя.
Резервен план за 300 милиарда евро
Въпреки натиска Европа да се отдалечи от американските облачни технологии, Старият континент е изправен пред суровата реалност: премахването на американското технологично господство няма да бъде нито лесно, нито евтино.
„Ако погледнете облачните технологии, изкуствения интелект, центровете за данни, за съжаление, просто няма достатъчно алтернативи на предложенията на американската дигитална индустрия“, каза бившият финансов министър на Германия Йорг Кукис през април, призовавайки блока да действа предпазливо по отношение на търговските ответни мерки срещу Тръмп.
Една инициатива в областта на индустриалната политика, която набира скорост, определя цената на виртуалната независимост на 300 милиарда евро. Създадена от група технологични експерти и икономисти и подкрепена от европейската индустрия, така наречената инициатива „EuroStack“ има за цел да направи Европа самостоятелна от областта на цифровата инфраструктура до софтуера.
Още: Квантовите компютри са тук и застрашават всяка лична информация в интернет
Движението иска ЕС да се обедини около три цели: „Купувай европейско“, „Продавай европейско“ и „Финансирай европейско“. Те призовават вземащите решения да дадат приоритет на фирмите от ЕС при обществените поръчки, като определят квоти за държавни покупки и стартират фонд EuroStack за подкрепа на местни технологии. „В този подход няма нищо изключително: тези инструменти на индустриалната политика се използват широко в други юрисдикции, включително в САЩ, от десетилетия — тъй като големите обществени поръчки са задвижвали растежа на днешните технологични гиганти“, пишат организаторите .
Няма да е толкова лесно, предупреждава Майерс от мозъчния тръст CERRE. „Те искат много пари за този проект. Стотици милиарди. Идеята, че ще се появи магически, е доста фантастична“, казва той. Противници като американската търговска група „Камарата на прогреса“ твърдят, че разходите биха могли да надхвърлят 5 трилиона евро. Няколко европейски държави и водещи законодатели в Европейския парламент вече изразиха подкрепа за инициативата EuroStack, която беше изрично спомената в неотдавнашното коалиционно споразумение в Германия.
И все пак политиците също се опитват да измислят как да балансират всякакви стъпки към европейски суверенитет, без да бъдат обвинени в протекционизъм – нещо, което би могло да има враждебна реакция от САЩ.
„Никоя държава или регион не може да води технологичната революция сама“, заяви пред репортери в Брюксел на 5 юни комисарят на ЕС по технологичния суверенитет Хена Виркунен, представяйки стратегия, която също така признава, че блокът „е изправен пред риска от превръщане на своите технологични и икономически зависимости в оръжие“.
Европа е в затруднено положение
Една инициатива за създаване на правила, която се разработва в Брюксел, би могла значително да ограничи бъдещото влияние на Тръмп, което да доведе до широко разпространени цифрови смущения. Но инициативата, която определя условията за нов етикет, предназначен да повиши нивото на киберсигурност на облачните решения, използвани от компании и администрации, е заседнала в неизвестност от месеци сред страните от ЕС, именно защото е чувствителна тема за САЩ. Предложението може да включва сертифициране от най-високо ниво, гарантиращо имунитет от чуждестранни закони. Това разделя държавите въз основа на това колко силно са склонни да се откажат от американските технологии и да се обявят против трансатлантическите отношения.
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Заявка по правилата за достъп до информация, подадена от POLITICO през октомври, разкри множество съобщения от Държавния департамент на САЩ до Европейската комисия, датиращи от септември 2023 г., в които Вашингтон лобира по проектоплановете. Технологичният отдел на Комисията отказва да публикува документите, твърдейки, че разкриването „би засегнало взаимното доверие между ЕС и САЩ и по този начин би подкопало отношенията между двете страни“.
Франция е горещ застъпник на използването на етикета, за да се поставят европейските данни извън обхвата на Закона за облачните технологии на САЩ, като по този начин се отстраняват големите технологични компании. „Геополитическото напрежение ни принуждава повече от всякога да поставяме под въпрос суверенитета на нашите данни и следователно тяхното хостване“, каза френският министър на цифровите технологии Клара Чапаз.
Още: Мъск: Това ще върне 10 часа от живота ви
Нидерландия, която силно разчита на американските технологии, доскоро беше ключов противник на използването на етикета за блокиране на американските хипермащабни компании. Но силният атлантизъм на страната показа признаци на промяна на фона на неотдавнашните трансатлантически политически сътресения.
Докато първият ръководител на Европейската комисия по въпросите на технологичния суверенитет поема инициативата, натискът за безкомпромисна подкрепа на технологиите, произведени в Европа, нараства. „Европа сляпо се доверяваше на САЩ, че винаги ще бъдат там и винаги на тяхна страна“, каза Бриа, професор в Университетския колеж в Лондон. „Ситуацията сега изглежда много различна“, добавя тя.