Тайван започна спешна реконструкция на отбранителните съоръжения на острова, за да се подготви за евентуална китайска инвазия до 2027 г. Целта е - ако се стигне до нахлуване, разбира се - китайската армия да може да бъде удържана достатъчно дълго, докато САЩ се притекат на помощ. Мнозина обаче се съмняват, че самоуправляващият се остров, който Пекин обявява за своя територия, може да се подготви само за две години. Трябва да се направят радикални промени и това усложнява задачата.
Тайпе иска да се откаже от оборудването за конвенционална война, което беше във фокуса дълги години. Вместо това се стреми да изгради нови, асиметрични защити, които да накарат много по-мощната китайска армия да се замисли втори път, преди да атакува. От това колко бързо Тайван ще модернизира армията си, може да зависи дали Пекин ще реши да нахлуе и дали ще успее да завладее острова.
Още: Предупреждение: САЩ ще победят Китай в евентуален конфликт сега, но в бъдеще това не е сигурно
Тайванските власти подобряват военната си готовност и в трите области - политика, снабдяване и персонал. "Но това е процес за пет или шест години напред", казва Марк Монтгомъри - пенсиониран контраадмирал, който сега е старши директор във вашингтонския мозъчен тръст Фондация за защита на демокрациите.
Снимка: Getty Images
Инструментите на Тайван за откриване, възпиране и отблъскване на китайска инвазия
Радари
За да следи ракетните заплахи от Китай, Тайван е разработил системи за ранно предупреждение с помощта на САЩ. Радарната система Pave Paws, която е разположена в тайванските планини на около 2500 метра над морското равнище, е способна да открива заплахи на разстояние до около 5600 км.
Противовъздушни системи
Противовъздушната отбрана, използваща американска и местно произведена технология, има за цел да противодейства на заплахите от ракети с далечен обсег, самолети, хеликоптери и дронове. Тайван разполага с пускови установки за ракети Patriot („Пейтриът“), в процес на закупуване е произведената в САЩ система със среден обсег на действие NASAMS, а производството на ракети, включително серията Sky Bow, се увеличава.
Още: След парада: Тайван обвини Русия и Китай в изопачаване на историята на Втората световна война
Противокорабни ракети
Тайван инвестира в ракети, включително в собствената си серия Hsiung Feng, за да може да спира десанти и да поразява морски цели. Военноморските сили разполагат с две бригади с противокорабни ракети и няколко мобилни единици. Предстои добавянето на произвежданите в САЩ крилати ракети за брегова отбрана Harpoon, които са част от оръжейната сделка за 2020 г.
Мини
Един бюджетно изгоден начин да се направи всяка амфибийна атака много по-болезнена са морските мини. От 2016 г. тайванските военноморски сили инвестират в миночистачи, които могат бързо да разполагат експлозиви в пристанищата, за да помогнат за възпиране на инвазия.
Дронове и преносими оръжия
Тайван складира ударни дронове и ракети Javelin, които биха могли да са полезни за нанасяне на удари по китайски танкове, ако нахлуващите сили успеят да извършат десант.
Taiwan’s porcupine strategy
— Clash Report (@clashreport) May 10, 2025
Taiwan is urgently overhauling its military to prepare for a possible Chinese invasion by 2027, aiming to hold out long enough for U.S. intervention.
• Radars
• Anti-air systems
• Anti-ship missiles
• Mines
• Drones and portable weapons… pic.twitter.com/G085fbIAij
Готов ли е Китай за нахлуване в Тайван?
Много военни експерти твърдят, че Китай все още не е готов да преодолее географските и военните пречки за инвазия. Въпреки това последните китайски учения, симулиращи блокада на демократично управлявания остров, разтревожиха Тайван. В Тайпе се опасяват, че това може да е предвестник на нападение: Последната китайска блокада на Тайван: Това е само началото.
Междувременно тайванските лидери искат да покажат на американския президент Доналд Тръмп, че правят достатъчно, за да заслужат военна намеса на САЩ в случай на китайско нападение. Републиканецът вече заяви, че Тайпе трябва да направи повече за собствената си защита.
Министерството на отбраната на Тайван заяви, че чуждестранната военна помощ е един от няколкото елемента, по които се ускорява изграждането на отбранителните способности, а не единствената възможност. "Това е нашата страна и ние ще я защитаваме сами", обявиха от ведомството.
Различен тип война
Целта на Тайван сега е да изгради слоеве от крайбрежна отбрана, за да задържи десантно нахлуване. Това включва натрупване на нови оръжия и разширяване и обучение на армията, която може да ги използва. Военноморските сили създават крайбрежно командване. Общият подход е по целия остров да се създадат точки на съпротива, за да се възпре противник с по-голяма армия.
"С това солидно военно укрепване, използвано чрез асиметрични подходи, Китай ще научи, че всеки опит за нахлуване в Тайван не само ще доведе до значителни разходи, но и ще се окаже безполезен“, пише военният министър Уелингтън Ку в проект за отбрана, публикуван през март.
Снимка: Getty Images
Използването на оръжия, които са по-евтини за придобиване и по-бързи за разгръщане, ще бъде от ключово значение за отблъскването на Китай, казва Алесио Паталано - професор по война и стратегия в Източна Азия в Кралския колеж в Лондон, цитиран от The Wall Street Journal.
Уроци от Украйна
Подходът на Тайван е повлиян отчасти от успехите на Украйна в борбата с руската инвазия. Островът планира да закупи повече от 3200 дрона от местни компании в рамките на петгодишен период, за да стимулира вътрешното производство - по подобие на производителите на безпилотни самолети в Украйна. Това е отрасъл, в който понастоящем доминира Китай. Миналата година армията на Тайван откри академия за обучение на войници - целта е те да се научат как да боравят с дроновете.
Още: Защита на Тайван по украински модел: Как да се приложат срещу Китай уроците от войната?
Друг урок от Украйна е, че оръжията и боеприпасите могат бързо да бъдат изчерпани. Географското положение на Тайван би направило снабдяването с оръжия предизвикателство, ако Китай обкръжи острова. В Тайпе вече обявиха, че трябва да продължат да увеличават запасите си от противокорабни и противовъздушни ракети.
Пречки
Пречките пред новата стратегия са значителни. От цяло поколение насам армията е ангажирана с подготовка за конвенционална война. Отделно, завръщането на Тръмп в Белия дом повиши натиска върху Тайван. Президентът на САЩ и членове на администрацията му предложиха Тайпе да изразходва до 10% от брутния вътрешен продукт за своята армия - огромна цифра за Тайван, който отдавна кръжи около 2% от БВП за отбрана. Закупуването на по-малки и по-евтини оръжия, които биха се използвали в асиметричен конфликт, също би могло да затрудни Тайван да удовлетвори това искане.
През март президентът Лай Чинг-те заяви, че ще увеличи военните разходи до 3% от БВП до края на годината, но в парламента срещна съпротива срещу бюджета си от страна на опозиционни политици, които се застъпват за по-приятелски подход към Пекин.
Още: Китай с "твърд" подход за връщането на Тайван
Една от най-големите пречки пред тайванската армия е осигуряването на персонал. Тайпе си е поставил за цел да разполага с военни сили с численост около 215 000 души, което все още ще бъде доста по-малко от двумилионната армия на Китай. В края на миналата година, по данни на Министерството на отбраната на Тайван, само 78% от военните длъжности са били заети. Трудно е да се привлекат новобранци от образованото младо население, израснало в епоха на икономически растеж и демилитаризация.
Снимка: Getty Images
В същото време наборната армия в Тайван, който има едно от най-ниските нива на раждаемост в света, намалява. Наблюдава се недостиг на доброволци в бойните части. Миналата година задължителната военна служба беше утроена до 12 месеца. За да направят постъпването в армията по-привлекателно, военните повишиха заплатите с 3% - т.е. с 400 долара на месец, и модернизираха общежитията. В момента тече кампания за набиране на войници - в автобусите, които се движат в центъра на Тайпе, са поставени реклами.
Още: "Тренировъчни стрелби" край Тайван на фона на нова заплашителна реторика от Китай
Обучението вече е преориентирано в съответствие със стратегическите промени. В миналото наборните войници рядко напускаха базите си, за да се обучават, или боравеха със сложни оръжия. Тайван все по-често обучава войниците да използват дронове и по-съвършени оръжия като ракети "земя-въздух" Stinger ("Стингър"), на места, където се очаква да защитават острова.
За да бъде тайванската армия подготвена да се противопостави на Китай, тя ще трябва да знае как да работи заедно със САЩ по време на криза. Вашингтон и Тайпе все още се учат да координират бойните си планове и са далеч от възможността да проведат съвместна операция, казва един от цитираните от WSJ тайвански анализатори в областта на отбраната.
Тайван също така ще трябва да знае дали американските сили изобщо ще се появят. Официалните лица в Тайпе, които наблюдават с тревога как Тръмп се отказа от американската подкрепа за Украйна, са все по-уверени, че имат подкрепата на американския президент, докато Вашингтон се конфронтира с Китай.
Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план