Алиансът на националистическия шиитски духовник Мукдада Садр печели парламентарните избори през май в Ирак след повторното ръчно преброяване на бюлетините, съобщи избирателната комисия, цитирана от световните агенции, цитирани от БГНЕС.
Още: Силни ветрове, прашни бури и проливни дъждове: Времето взе жертви (ВИДЕО)
Още: Русия се съюзява с талибаните
По този начин се открива възможност за формиране на правителство - три месеца след изборите в близкоизточната страна.
Твърденията за измами подтикнаха върховния съд да нареди частично ръчно преброяване на бюлетините. Но съвместната листа на Садр и комунистите запази всичките си 54 места, които спечели, и стана най-големият блок в 329-местния парламент в Ирак.
Единствената съществена промяна, произтичаща от повторното преброяване, ще бъде допълнително едно място за Съюза на завоюване на бивши проирански паравоенни бойци. Съюзът на завоюване остава на второ място, но вече с 48 места вместо 47. Блокът на премиера Хайдер Абади остава на трето място с 43 места.
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
След като върховният съд официално обяви окончателните резултати, президентът има 15 дни да свика парламента, който след това трябва да избере новия държавен глава, и да започне процеса по формиране на правителство и нов премиер.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Садр вече подписа коалиционно споразумение с шиитската група Ал-Хикма на Амар Хаким, която след повторното преброяване ще разполага с 19 депутати и със имащия светски възгледи досегашен вицепрезидент Ияд Алауи, който сред сунитите има най-много депутати – 21.
Сформирането на правителство няма да е лесно и бързо, защото дори с подкрепата на Алауи и Хаким, Садр ще може да има подкрепата на малко под 30% от депутатите. Днес духовникът заплаши по-скоро да постави своя блок в опозиция, отколкото да сформира правителство, ако останалите партии откажат да подкрепят 40-те негови искания, които той направи „за да се задвижи политическият процес в правилната посока“. Сред тези искания са отхвърлянето на сектантските квоти, отказът за връчване на правителствени портфейли на предишни титуляри на ведомства, отказ от даване на постове на депутати с двойно гражданство и изгонване на корумпирани служители.
Подкупите и корупцията се смятат за голям проблем в страна, в която гражданите казват, че не могат да се възползват от огромното ѝ петролно богатство. Официално през последните 15 години 40 милиарда долара бяха отпуснати на енергийния сектор, но значителна част от тях бяха отстранени от корумпирани политици и бизнесмени, които оформиха фалшиви договори.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай