Кипърските лидери са близо до постигането на споразумение за обединяване на острова, но някои ключови въпроси остават нерешени, включително прилагането и гарантирането на финалния пакт, заяви генералният секретар на ООН, Антонио Гутереш в четвъртък, предаде агенция AFP.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Ние достигаме много близо до това, което ще бъде споразумението“, коментира Гутериш пред репортери в Женева и допълни: „Не можете да очаквате чудеса от незабавни решения, ние не търсим бързо решение на проблема“.
Министърът на външните работи на Гърция, Никос Кодзиас подчерта конструктивното участие на страната му в конференцията в швейцарския град Женева относно бъдещето на Кипър, предаде агенция Independent Balkan News Agency.
Кодзиас отбеляза, че Гърция смята схемата за гарантиране за остаряла и че не може да има гаранции и права за намеса в държава-членка на Европейския съюз. Той също подчерта необходимостта от изтегляне на турските войски и че това изтегляне трябва да бъде обвързано от времева рамка, предаде Фокус.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Стана ясно и че министър-председателят на Турция Бинали Йълдъръм ще се присъедини към международните дипломати на мирните преговори за Кипър в Женева, предаде BBC. Източници от ООН заявиха, че не са очаквали Йълдъръм да се включи, но това само показа колко важни са тези разговори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Присъствието на турския премиер обаче не е гаранция, че споразумението със сигурност ще бъде сключено. За да стане реалност подобна сделка, тя трябва да спечели подкрепата и на двете общности на Кипър при провеждането на отделни референдуми.