Вучич предложи изход от политическата криза в Сърбия - нови избори

31 декември 2018, 12:40 часа 3505 прочитания 0 коментара

Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви след масовите граждански протести в Белград, че е предложил на опозицията избори, смятайки, че на тях ще се види „колко мощна и силна“ е тя.

„Предлагам им избори. Мисля, че когато са толкова мощни и силни, искат избори. Това вероятно е естествено искане на опозицията –  избори. Нали не смятате, че има друго място, където хората трябва да преброяват своите идеи, планове, програми и всичко останало“, посочи Вучич пред репортери в сръбското президентство.

Вучич обеща на опозицията, че ако иска избори, такива ще има.

„ Ако искате избори, ще ги има. Ако не искате избори, значи всичко е наред ... Събирания, протести, това не е проблем и аз винаги съм го подкрепял“, каза Вучич.

Той добави, че броят на участниците в протестите под лозунгите "Спрете кървавите ризи" и "Един от пет милиона" може да бъде пресметнат точно, но това не е същността, а да се види какво още може да се направи за Сърбия, и да не се губи енергията на "маловажно съдържание", което не заслужава внимание.

На пресконференция в президентството Вучич заяви, че Прищина ще премахне границите с Албания на няколко етапа до март и ще се опита да постави международната общност пред свършен факт.

„До края на март те ще го направят и когато го направят, след като са изтрили границите, ще премахнат митата и ще кажат: "Готови сме да говорим, но от друга позиция, от позицията на обединени Албания и Косово", каза Вучич.

Той посочи, че и преди е споменавал такъв сценарий на международната общност, но не е имало реакция.

Вучич попита "какъв би бил отговорът на международната общност, ако той обяви, че границата с Република Сръбска е изтрита" и посочи, че това е знак, че някой се притеснява от силна Сърбия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес