България продължава да е на челно място в Европейския съюз в почти всички негативни класации за качество на живот. Това показва анализ на европейската статистическа агенция Евростат за 2018 година. В общо 6 изследвани сектора страната заема две първи и две втори места.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
България е начело по хора, които не могат да поддържат домовете си топли през зимата. Това е проблем за всеки трети българин (33.7%). От Евростат все пак отбелязват, че се отчита спад от близо 3% спрямо 2017-а. На второ място по население, което не може да отоплява домовете си, е Литва с 27.9%. Гърция е на трето място с 22.7 на сто.
Малко над 31% от българите пък не могат да си позволят да добавят към менюто си месо или риба на всеки втори ден. По този показател, който почти не се променя спрямо 2017 г., страната отново е на първо място, като далеч на втора позиция е Румъния с 16.3 на сто. Литва е на трето място с 14.5%.
Почти 32% от анкетираните българи твърдят, че имат просрочени ипотека, наем, комунални сметки или друг тип финансови задължения. Отчита се спад от 1.4 на сто в сравнение с миналата година, но оставаме втори. Единствено Гърция е пред България по показател задлъжнялост, където 43% признават, че имат просрочени задължения. С близо 22% Кипър се нарежда на трета позиция.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Въпреки че България е една от страните в ЕС с най-много автомобили на глава от населението, по данни на Евростат през 2018 г. 18.5% от българите не са можели да си позволят кола. И в тази класация сме втори. Румъния е лидер с 27 на сто. На трето място в класацията е Унгария със 17.5%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По другите два изследвани показателя – хора, които не могат да си позволят поне една седмица отпуска, и такива, които не могат да се справят с непредвидени разходи, България е в средата с почти еднакъв резултат със средния за ЕС.