Официалният език на председателството ще е български. Това каза министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова.
Още: Радомир Чолаков: Ако президентът иска да прави кризи, вече е напът да успее
Още: Ева Майдел: Президентът злоупотреби, използвайки референдума за лични и партийни цели
На въпрос докъде ще стигне Македония по пътя към ЕС по време на Българското председателство и ще започнат ли преговорите за присъединяването й, Павлова коментира: „Важно е да кажем, че след толкова години застой темата не само за Македония, но и за Западните Балкани, за тяхната европейска перспектива влезе като основна точка в общоевропейския дневен ред. Отчитаме това като първи успех на Българското председателство още преди да е започнало“.
По думите й по време на Българското председателство са няколко важните неща, които се очакват да се случат за Западните Балкани.
„Всяка от 6-те държави е със своя различен етап на готовност по пътя към членството в ЕС. Първо през месец февруари трябва да излезе стратегията за разширяването, в което ще е очертано за всяка държава какво е изпълнено, какво не е, каква е следващата стъпка. През април трябва да излязат заключенията на ЕК. Тези два документа ще ни дадат възможност на Срещата на върха в София на 17 май да завършим не само с една ясна политическа декларация, надявам се в единната позиция на 28-те страни членки плюс 6-те, но и тя да бъде съпътствана от конкретни проекти, пътни карти за секторите, за които говорим“, обясни Павлова пред Дарик.
Още: Росен Желязков поздрави папа Лъв XIV, пожела му здраве, дълголетие и мъдрост (ВИДЕО)
Министърът допълни, че става дума за европейска перспектива и свързаност. „Свързаност в 6 направления – пътна, железопътна, въздушна, енергийна, образователна и дигитална“, каза още тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спорът за еврото: Крум Зарков обясни защо е напуснал президента Румен Радев
Още: Делегация, водена от премиера Желязков, ще присъства на инаугурацията на папа Лъв XIV
Павлова заяви, че официалният език на председателството ще е български. „Има две много важни причини за това решение. Искаме да се чува българска реч, искаме да се говори на български. Това има една огромна полза за нас, за България, за икономиката, за университетите. Всички проекти на регламенти и цялата сложна, тежка, бюрократична терминология, ще бъде преведена на български език", обясни Павлова и допълни, че тази терминология ще бъде предоставена на Софийски университет.
„Английският език е официален език и няма да отпадне", поясни министърът за българското председателство на Съвета на ЕС.