Рибари протестираха днес срещу поставянето на строителна ограда, която блокира достъпа до скалистия бряг край Созопол, известен като "Германката". Оградата е там от началото на седмицата, като според информационната табела престои строеж, съобщи БНТ.
Още: Община Бургас стартира нова инициатива "Здравен час край морето"
Още: Творците в Несебър излизат на протест, взеха им галерията
Протестиращите подготвят подписка, която да изпратят до областния управител на област Бургас и община Созопол с искане за премахването на загражданията. Те са на мнение, че при одобряването на плана за строежа в община Созопол не са видели, че ще се ограничи достъпа. В четвъртък дирекция "Национален строителен контрол" в Бургас разпореди преместване на оградата.
Пред телевизията недоволните казаха, че няма да приемат предложението на собственика - да им остави пътека от 3 метра за преминаване. Те твърдят, че нямат против строителството, а искат само достъп до брега, който е държавна собственост.
По информация на "Дневник" намерението на собственика е в терена да построи две вили с басейн. До 2002 г. той е бил със статут на земеделска земя и е попадал в две защитени зони по крайбрежието - "Бакърлъка" и "Колокита". Тогава обаче е изработен подробен устройствен план, като е бил променен и статутът на земята. Имотът е собственост на дружеството "Херсонес" на Петър Димитров. Той има собственост в 10 други компании и участва в управлението на още седем други. В едно от тях - "Нокс плюс", той е съдружник с Николай Китов, който е основател на веригата "Техномаркет".
Още: В Бургас откриха първия регионален център за безплатна правна помощ
Още: Спортното училище в Бургас ще има нова сграда (СНИМКИ)
Пред bTV представител на дружеството каза, че оградата е била монтирана, "за да може да бъде проучена археологията в терена".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Флора 2025 в Бургас: Естетика и настроение в цветове
Още: Няма риск от воден режим в Бургаско, увери регионалният министър
Снимка: Архив