По време на мониторинга на птиците на Атанасовското езеро, който се провежда от екип на БДЗП в рамките на проект „Лагуната на живота“ (LIFE 17 NAT/BG/000558), на 15 декември 2021 г. Петър Янков и Радослав Молдовански наблюдаваха и документираха два дългоклюни (берингови) вретенара Limnodromus scolopaceus – вид, който досега не е установяван на територията на България.
Още: Благотворителната изложба "Шофирай със сърце и разум" гостува в Бургас
Още: Община Бургас стартира нова инициатива "Здравен час край морето"
Дългоклюният вретенар е блатна птица, която гнезди по крайбрежието на Аляска, Северозападна Канада и най-североизточните части на Русия. Скитащи индивиди са наблюдавани многократно в Европа. Най-често са регистрирани във Великобритания, но и в Ирландия, Белгия, Германия, Швеция, Норвегия, Дания, Холандия, Италия, Франция, Испания. На Балканския полуостров видът е намиран само в Гърция и то отдавна – през м. май 1962 г.
Находката в Атанасовското езеро за пореден път потвърждава изключителната важност на мястото и огромната отговорност, която страната ни носи за неговото опазване. През последните години основните дейности по опазването на езерото се осъществяват от Българска фондация Биоразнообразие, Българско дружество за защита на птиците, „Черноморски солници“ АД и сдружение „Заедно 2011“ в рамките на посочения по-горе проект, финансиран по програмата LIFE на Европейския съюз.
Тук може да видите видеото на експертите https://youtu.be/Bgzjmjz9XFg
Още: Творците в Несебър излизат на протест, взеха им галерията
Още: В Бургас откриха първия регионален център за безплатна правна помощ
За повече подробности следете нашият фейсбук Лагуната на живота или сайта https://lagoon.biodiversity.bg/.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!