Софийска градска прокуратура (СГП) е протестирала решението на Комисията за енергийно и водно регулиране за цените на водата в 13 общини в област Бургас, след като КЕВР поиска почти 60% увеличение.
Още: Пожар се разгоря над Айтос, тече евакуация
Още: Въвеждат забрана за рейд на такери на 35 км от брега на Бургас
Става въпрос за общините Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе и Царево, пише СГП в официалния си сайт на 29 август.
ВиК - Бургас и КЕВР ще трябва наново да изчисляват промените в цените на водата в тези общини. Софийската градска прокуратура (СГП) е внесла в съда протест срещу решението, с което комисията е утвърдила 59% скок на тарифите в Бургаска област. Според държавното обвинение поскъпването е прекомерно, недобре обосновано и не е съобразено с доходите на абонатите. Ето защо се иска съдът да отмени решението на КЕВР и новите тарифи да не се прилагат - защото това би причинило "значителна и труднопоправима имуществена вреда на жители на област Бургас, изразяваща се в заплащане на изключително завишени цени за "ВиК услуги".
Прокуратурата се аргументира, че има редица нарушения, включително и липса на становища от засегнатите общини за бизнес-плана на ВиК Бургас за периода 2022 г. – 2026 г., в който е заложено поскъпването.
Още: Откриват филиал на НАТФИЗ в Бургас, приемат първите студенти тази есен
Още: След Джулай морнинг: Фасове, бутилки и стъкла на плажа в Созопол (ВИДЕО)
От прокуратурата смятат, че КЕВР неправилно е определила новите цени за социално поносими, като не е ползвала необходимите данни от Националния статистически институт. "Социална поносимост на цената на "ВиК услугите"" означава, че тяхната стойност, определена на база минимално месечно потребление на вода за питейно-битови нужди от 2,8 куб. м на човек, не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинство в съответния регион.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 100 минути смях с "Пълнолудие" в Свети Влас и Созопол на 22 и 23 юли
Още: Няма желаещи да довършат зала "Арена Бургас", спряха поръчката
"Ползваните от КЕВР данни относно доходите на жителите на област Бургас за извършването на анализ на социалната поносимост на цените на "ВиК услугите" са неотносими. Не е ясно как КЕВР е определила средномесечния доход на човек от домакинство за годините: 2022 г.-2026 г.", заявяват още от държавното обвинение.
Сред аргументите на прокуратурата е също така и изискването в бизнес-плановете да има направен технико-икономически анализ на съществуващото положение. От обвинението съобщават, че според решението на КЕВР няма направен подобен анализ на състоянието на ВиК - Бургас към текуща дата, включително и получените и усвоени средства по Оперативна програма „Околна среда“ по проект „Интегриран воден проект за област Бургас“ и тяхното влияние при изпълнението и определянето на целевите нива на показателите за качество.
Липсват данни и информация за начина на определяне на размера на общите загуби във водоснабдителната система, твърди прокуратурата. "При определянето на цените на ВиК услугите трябва да се ръководи и от принципите за възстановяването на икономически обоснованите разходи. При определянето на разходите за възнаграждения на персонала на дружеството, съответно осигуровките за тях, както и при определянето на разходите за електрическа енергия, включени в цените на ВиК услугите, не е спазен посоченият принцип", посочват още от обвинението.
Още: Образователен и културен мост между България и Южна Корея
Още: Бургас е домакин на международния VR Hackathon