Забраната за внос на злато от Русия би имала символичен характер, смятат анализатори

3883
Забраната за внос на злато от Русия би имала символичен характер, смятат анализатори
Снимка: iStock/Guliver

Плановете на някои страни от Г-7 за забрана на вноса на злато от Русия е „до голяма степен символична“, тъй като той вече е ограничен от санкциите, твърдят анализатори.

САЩ, Великобритания, Япония и Канада планират да обявят забраната през тази седмица в рамките на срещата на върха на Г-7, която започна в неделя в Германия.

Биткойн срещу злато: Кой актив е по-добър за съхранение на стойност?

От години биткойн общността настоява, че криптовалутата представлява цифрова версия на златото. Точно както благородния ...

Въпреки че правителството на Великобритания заяви в изявление през уикенда, че „тази мярка ще има глобален обхват, изключвайки стоката от официални международни пазари“, анализаторите омаловажиха потенциалните въздействия, предава Bloomberg.

Те припомнят, че Лондонската асоциация на пазара на благородни метали (LBMA), отне акредитацията на руските производители още през март.

„Въздействието от забраната за внос на руско злато, наложена от страните от Г-7 вероятно ще бъде доста ограничено, като се има предвид, че индустрията вече е предприела стъпки за налагане на рестрикции.“, казва Уорън Патерсън, ръководител „Стратегия суровини“ в ING Groep NV. „Изглежда, че това е до голяма степен символично.“

Западните санкции върху Русия след нахлуването в Украйна до голяма степен доведоха до затваряне на европейските и американските пазари за златото на федерацията. Сега обаче обещанието на Г-7 ще отбележи окончателното отделяне на Русия от двата най-големи центъра за търговия в света, Лондон и Ню Йорк.

Ще поскъпне ли златото заради забраната?

Защо рублата е най-добре представящата се валута в света въпреки санкциите срещу Русия?

Руската рубла продължава да вдига стойността си спрямо щатския долар, въпреки международните санкции срещу Москва. Нещо повече - през т...

Вивек Дхар, анализатор суровини в Commonwealth Bank of Australia, казва в съобщение, че „забраната също така формализира това, което до голяма степен е наложено чрез санкции“. Той не очаква това да доведе до значително по-високи цени на златото.

Малко вероятно е забраната да окаже някакво реално въздействие върху цените, тъй като макро проблемите наистина движат настроенията в момента, коментира Даниел Хайнс, стратег суровини в Australia&New Zealand Banking Group Ltd.

„В действителност това е просто етикиране на неофициални политики, които вече са в сила и е малко вероятно то да промени съществено перспективите за златото.“, казва Джефри Халей, старши пазарен анализатор в Oanda Corp. Металът остава в диапазона от 1800 до 1880 долара за унция през последния месец, пише той.

Цените на златото достигнаха 1838.60 долара за унция тази сутрин. Цената на кюлчетата нарасна през март до почти рекордно ниво от 2052,60 долара, след като войната в Европа засили търсенето на актива. Сега обаче цените са повлияни от затягането на паричната политика на централните банки.

Откриха големи златни находища в Уганда

В Уганда са открити няколко големи златни находища, съобщава говорител на правителството, предава ДПА, цитирана от БТА. Залежите от зл...

Още: Ще удари ли ЕС руското злато?

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от МЕЖДУНАРОДНИ:

Кристалина Георгиева посочи от колко пари се нуждае Украйна

Най-големият инвестиционен фонд в света спечели 109 милиарда долара за тримесечието

Санкциите срещу руските олигарси сринаха продажбите на суперяхти

В Германия започват тестове на безпилотни тирове

Износът на петрол от Иран достигна 6-годишен връх

Цените на петрола: Накъде поеха след отчетения рязък спад?

Курсът на еврото смени посоката спрямо долара

Швейцария отново отказа да проследява парите на руски олигарси

Колониална зависимост: Китай е най-големият вносител за Русия, а Москва дори не е сред значимите му партньори

Обединение на пазара за телекомуникации, реформи в енергетиката и отбраната: Бъдещето на ЕС

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com