Българската народна банка (БНБ) е одобрила кандидатурата на Стоян Мавродиев за ръководител на Българската банка за развитие, става ясно от регистъра с одобрения на ръководни кадри, воден от Централната банка.
Още: Китай разреши Катар да придобие дял в китайски топ мениджър на активи
Още: Милиарди куб. метра газ на 6,5 км от България: Ердоган не разчита на Путин, съобщи за ново находище
Това бе последното условие, за да може бившият председател на Комисията за финансов надзор и бивш депутат от ГЕРБ да влезе в управата на държавната банка.
В регистъра са вписани още Румен Митов и Николай Димитров, които ще заемат постовете изпълнителен директор и член на управителния съвет на държавната банка.
Неотдавна банката премина ресорно от Министерството на финансите към Министерството на икономиката, откъдето дойде и кандидатурата на Мавродиев, който при предишния кабинет "Борисов" оглавяваше Комисията за финансов надзор.
Още: "Като в мафиотски филм": Украйна разкри как е била подготвена сделката за минералите със САЩ
Още: ЕС нанася загуба за милиарди на Украйна с нови мита и квоти за украински храни
По негово време избухнаха серия от скандали с назначения в комисията, както и с избора на нова сграда, където ведомството да се нанесе под наем. Въпреки съмненията за твърде висок наем, агенцията се премести в нова сграда на столичната улица "Будапеща". В момента има нова поръчка за търсене на друга сграда за агенцията, също под наем.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цената на петрола установи тенденция заради новини от Иран и ОПЕК+
Още: Турските стремежи в енергетиката: Регионална сила с глобални амбиции
Срещу влизането на Стоян Мавродиев в ръководството на Българската банка за развитие имаше изключително остри реакции. В четвъртък няколко политически сили написаха отворено писмо до Централната банка, в което изтъкнаха, че Мавродиев няма необходимия професионален опит като банкер, за да заеме ключовия пост на член на Управителния съвет и изпълнителен директор на банката за развитие. Освен това бяха припомнени скандалите около него по време на мандата му като председател на Комисията за финансов надзор.
Икономическият министър Емил Караниколов обаче защити кандидатурата, която идва именно от неговото ведомство, и заяви, че Мавродиев е компетентен за поста.