Над 400 хиляди души у нас работят в населено място, различно от това, в което живеят. Най-много са хората, които всеки ден пътуват до София, Стара Загора, Варна, Пловдив и Бургас, за да стигнат на работните си места. Близо 2000 души пък всеки ден напускат страната, за да отидат на работа в Румъния, Турция, Сърбия и Македония. Това сочат данни от проучване на КНСБ, които бяха оповестени в понеделник, предаде Mediapool.
Още: Цените на автомобилите в България скачат след нови такси
Още: КЕВР реши за цената на газа през юли
Най-много “пътуващи“ работници са заети в преработващата промишленост, търговията, строителството, държавното управление и транспорта.
Проучването, което е базирано на данни от последното преброяване на населението, очертава и профил на трудовия мигрант - “хронично уморен от път гражданин със средно образование на възраст между 30 и 50 години“.
Експертът Йордан Калчев обясни, че около 60 % от мигрантите са мъже, същият е и делът на тези от тях, които са със средно образование. 25 на сто от хората, които всеки ден пътуват до работа, са с висше образование и повечето от тях са жени. Всеки втори от заетите в добивната промишленост пътува всеки ден до друг град.
Още: Рязък спад в производството на горива у нас
Още: Регионалното министерство предлага мерки за облекчаване на задръстванията в Кресна
От една страна трудовата миграция увеличава заетостта, но от друга страна тя е свързана с проблеми и затруднения за работещите и техните семейства, отчитат експертите. Основни проблеми са организацията на транспорта, умората от пътя, намаленото свободно време, увеличаването на разходите на мигрантите.
По данни на КНСБ в пътуване се губят 500 000 часа на ден, а 100 000 души стигат до работата си за повече от 45 минути като най-често използват автобус, а след това лек автомобил и влак.
Още: Няма причина за резки промени в цените на храните: Заключение на държавна комисия
Още: Възобновяемите енергийни източници могат да намалят цената на тока в дългосрочен план: Доклад
Според лидера на КНСБ Пламен Димитров, ако работното време и разписанието на превозните средства бъдат съгласувани, времето за път може да се намали.
Проектът “По-близо до работа” по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” има за цел да финансира транспортните разходи за работещи в друго населено място, но само за новонаети. “Проектът е на обща стойност 37 млн. лева и до момента транспорт по него ползват 149 души като той в момента набира скорост“, заяви директорът на Агенцията по заетостта Камелия Лозанова.