България води преговори с "Газпром" за цените на газа, който се доставя за страната ни. Това обяви народният представител на ГЕРБ и бивш министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев.
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
"Тази седмица шефът на "Булгаргаз" беше на такива преговори в Русия, т.е. преговорите са започнали на техническо равнище. Нямам информация за резултати, но не мисля, че ще има някакви конкретни резултати на техническите разговори, защото при тях трябва да се включи министърът на енергетиката и той да води разговора за промяна в договора", заяви Добрев.
Ядрената енергетика
Идеята за обособяването на АЕЦ "Козлодуй" и "Мини Марица Изток" в отделно дружество ще има съществени ползи намаления на разходите. Това коментира за БНР председателят на енергийната комисия в Народното събрание Делян Добрев, предаде БГНЕС.
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
За готвените промени разкри преди седмица лидерът на АБВ Румен Петков. Предложението е направено от Българския енергиен холдинг (БЕХ) и вече е обсъждано от експертен съвет в Министерството на енергетиката. "Предложението е скандално, защото е в състояние да съсипе в стопански и финансов план едно от най-силните енергийни дружества в Европа – атомната централа в Козлодуй", твърди Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
"Хипотетично от едно такова обединение, погледнато от експертна гледна точка, може да даде възможност на АЕЦ "Козлодуй" и "Мини Марица-изток" да предлагат много по-гъвкави продукти. Ако тези две централи търгуват своята електроенергия заедно, те ще могат да постигнат много по-добри резултати, а и могат да се постигнат значителни намаления на разходите", разясни Добрев.
Коментарът идва в момент, в който д-р Петър Кърджилов, бивш пиар на Община "Младост", съобщи, че де факто никой не прави нищо по строежа на НХРАО. "Докато нашата държава няма никаква представа как ще управлява високо активните радиоактивни отпадъци от АЕЦ "Козлодуй", по всичко личи, че Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" се проваля и при управлението на ниско и средно активните РАО. Както се вижда от прикачените тук снимки от месеците февруари, април, юни и септември,от началото на месец февруари до днес, въпреки разпореждането на съда за предварително изпълнение, изграждането на Националното хранилище е на нивото на един пореден гьол", коментира Кърджилов.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Ролята на КЕВР за големите енергийни сделки
Председателят на енергийната комисия коментира и законодателните промени, според които КЕВР ще бъде последната, която ще се произнася по сделките в енергетиката. "КЕВР и първа да се произнася, ако не е съгласна със сделката, няма как да стане, т.е. дали ще бъде първа или последна няма особена разлика. Промяната в текста се налагаше, тъй като гласуваният през лятото член, който дава такива правомощия на регулатора, не определяше кога трябва да се произнесе, а ние вече имаме произнасяне от другите регулаторни органи. Единствено уточнихме в текста моментът, в който КЕВР трябва да се произнесе", обясни депутатът на ГЕРБ
Добрев добави, че се очаква "Обединени патриоти" или БСП да разработят и внесат критериите, по които КЕВР трябва да се води, за да одобри или не одобри дадена сделка.