Любопитни факти за електрическите автомобили: Как променят облика на автомобилния транспорт в света

05 май 2025, 10:12 часа • 360 | прочитания

Електрическите автомобили са снабдени с двигатели, задвижвани с електричество, а не с двигатели с вътрешно горене, каквито има в автомобилите с бензинови двигатели. В цял свят традиционните производители добавят електромобили към своите продуктови гами, както и подобряват технологията на батериите и пробега на автомобилите. На много пазари експлоатацията на електромобилите вече е по-евтина от тази на традиционните автомобили с бензинови двигатели, въпреки че първоначалните разходи са по-високи.

Очаква се електрическите превозни средства да станат още по-евтини. Но как функционират тези превозни средства, дали наистина са по-добри за околната среда от традиционните автомобили и доколко са практични?

Снимка: freepik

Любопитни факти за електромобилите

Още: Половин година след като Русия пусна в продажба електрическата си "Лада" само 1 човек я е купил

Първият електрически автомобил: Първото електрическо превозно средство е създадено от шотландския изобретател Робърт Андерсън между 1832 и 1839 г., въпреки че тази електрическа каруца не е била презареждаема.

Безмоторни превозни средства: Електрическите превозни средства нямат двигатели с вътрешно горене. Вместо това енергията, генерирана от батерията, се предава директно на колелата.

Снимка: freepik

Най-кратък пробег: Електрическият локомотив, построен от Робърт Дейвидсън през 1842 г., е с ограничен пробег от 2,4 км с едно зареждане.

Най-голям обхват: Lucid Air Grand Touring може да измине 823 км - приблизително разстоянието от Сан Франциско до Сан Диего - с едно зареждане.

Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил

Изкуствен шум: Електрическите автомобили са толкова безшумни, че много страни изискват от производителите да монтират в тях устройства, които да издават шум. Те се активират, когато автомобилите се движат със скорост под 20 до 30 км/ч, за да предупреждават пешеходците за присъствието си. 

Как работят електромобилите?

Снимка: freepik

В електрическия автомобил акумулаторната батерия захранва двигател, който се намира на оста на колелата, задвижващи автомобила. За разлика от тях, в двигателя с вътрешно горене експлозиите в двигателя задвижват вертикалното движение на буталата, които се свързват с колянови валове, превръщащи това движение нагоре-надолу във въртене. Съобразяването на скоростта на буталото с желаната скорост на въртене на колелото изисква сложна поредица от предавки - затова автомобилите с газово задвижване имат трансмисии.

Тъй като електрическите автомобили преобразуват енергията от батерията директно в мощност на колелата, те не използват трансмисия или традиционни предавки. Те могат да генерират повече директна мощност и въртящ момент, отколкото бензиновите алтернативи, което често се изразява в много по-бързо ускорение.

Още: ЕС и Китай започнаха преговори за премахване на митата върху електрическите автомобили

Снимка: iStock

Електрическите автомобили използват и процес, наречен регенеративно спиране. Когато водачът свали крака си от педала на газта, автомобилът използва инерцията на движещия се автомобил, за да завърти генератор. По този начин се събира част от енергията, която обикновено се губи като топлина при традиционните спирачни системи, за да се помогне на електромобила да измине по-голямо разстояние с едно зареждане. 

Какви са предимствата на електромобилите?

Електромобилите имат някои предимства пред автомобилите с двигател с вътрешно горене. През 2023 г. непартийната изследователска фирма Energy Innovation установи, че зареждането на електромобил е по-евтино, отколкото зареждането на резервоар с бензин във всеки щат на САЩ, при условие че 80% или повече от зареждането се извършва у дома, където цените на електроенергията са по-ниски, отколкото в обществените зарядни станции.

Още: По-доброто качество на електромобилите е факт, но те все още изостават

Снимка: БГНЕС

Електрическите превозни средства имат по-малко движещи се части, които могат да се повредят, и тъй като нямат двигател, не се нуждаят от смяна на маслото. Регенеративното спиране също така значително намалява износването на спирачните накладки на електромобилите.

Електрическите автомобили са и по-чиста алтернатива на автомобилите с двигател с вътрешно горене. Тъй като не изгарят изкопаеми горива по време на работа, те имат нисък въглероден отпечатък през целия си живот и допринасят за много по-малко замърсяване на въздух.

Снимка: iStock

Наистина ли електромобилите са по-полезни за околната среда? Накратко, да. Често срещан мит за електрическите превозни средства е, че събирането на елементите, необходими за производството на техните батерии, е по-вредно за околната среда, отколкото създаването на автомобил с двигтел с вътрешно горене. Въпреки по-високите емисии на парникови газове, свързани с изграждането на електромобилите, общите им емисии през целия живот на автомобила могат да бъдат с 40-60 % по-ниски от емисиите на другите автомобили, тъй като електрическите не отделят никакъв въглероден диоксид, когато се движат.

Въпреки че добивът на редки земни минерали и други елементи, необходими за батериите на електромобилите, е вреден за околната среда, батериите на електромобилите могат да бъдат рециклирани в края на техния жизнен цикъл.

Още: Норвегия става все по-електрическа, но не и нейните туристи

Снимка: БГНЕС

Например компанията за рециклиране на батерии Umicore твърди, че може да възстанови 95% от никела, медта и кобалта в батериите за електрически превозни средства за повторна употреба.

Тъй като електромобилите са по-тежки от автомобилите с двигател с вътрешно горене и имат по-висок въртящ момент, някои твърдят, че те износват гумите си по-бързо и произвеждат повече твърди частици, отколкото автомобилите с бензинови двигатели. Проучване на изследователи от Университета в Портсмут, Великобритания, установи, че разграждането на гумите съставлява 28% от микропластмасите в света.

Още: Мъск за бъдещето: Бензиновите автомобили ще са като яздене на кон

Снимка: iStock

Но триенето на гумите както при бензиновите автомобили, така и при електромобилите, води до замърсяване с частици, а стилът на шофиране и качеството на пътищата оказват по-голямо влияние върху количеството на замърсяването, заяви германският производител на гуми Continental пред "The Guardian".

И накрая, ако електроцентралите и заводите за производство на автомобили все повече използват възобновяеми източници на енергия, първоначалните емисии, свързани с производството на електромобили, ще се доближат до нула. За сравнение, автомобилите с двигател с вътрешно горене винаги ще изхвърлят CO2.

Има ли отрицателни страни на електромобилите?

Снимка: iStock

Към днешна дата първоначалните разходи на електромобилите са по-високи от тези на повечето автомобили, задвижвани с газ. Техният пробег, времето, необходимо за зареждането им, и недостигът на високоскоростни зарядни устройства също могат да бъдат недостатъци.

Някои автомобили с бензинови двигатели могат да изминат приблизително 480-640 км с пълен резервоар гориво. Когато бензинът в автомобила свърши, зареждането му на бензиностанция отнема само пет минути. За разлика от тях, електромобилите често могат да изминат от 160 до 500 км с пълно зареждане и може да им отнеме между 30 и 90 минути, за да се заредят достатъчно на зарядна станция.

Още: Глобалните продажби на електромобили тръгнаха нагоре

Снимка: iStock

Китайският автомобилен производител BYD представи нова технология за зареждане, за която компанията твърди, че може да зарежда електромобилите ѝ само за шест минути, което прави зареждането толкова бързо, колкото зареждането на резервоара за гориво. Подобни технологии обаче все още са в процес на развитие и не са широко разпространени. Въпреки това електромобилите, които могат да изминат повече от 300 мили с едно зареждане, са широко достъпни. Освен това станциите за зареждане стават все по-разпространени, като в момента в САЩ например функционират над 192 000 публично достъпни станции за зареждане на електрически превозни средства.

Въпреки това в някои щати станциите за зареждане може да са недостатъчни и достъпът до тях може да е по-труден от този до бензиностанциите.

Снимка: iStock

Могат ли тежките превозни средства да бъдат електрифицирани?

Електрическите тежкотоварни превозни средства, като камиони и автобуси, вече се движат по пътищата. Електрическите автобуси са нещо обичайно в Китай, където около 70% от всички автобуси и тролейбуси са електрически. В САЩ вече има повече от 5000 електрически училищни автобуса, а 11% от всички регистрации на автобуси в САЩ са с нулеви емисии.

През 2024 г. Volvo обяви, че ще пусне на пазара изцяло електрическо полуремарке с пробег от 600 км, а пускането му на пазара е планирано към края на 2025 г. През 2017 г. Tesla обяви своя електрически камион с полуремарке с пробег 800 км и се стреми да постигне мащабно производство на автомобила през 2026 г., пише "Live Science".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес