Защо производителите на автомобили подвеждат шофьорите

23 юли 2025, 09:44 часа 1165 прочитания

Числата на екрана на бордовия компютър изглеждат като надежден източник на информация за състоянието на автомобила и обещават да улеснят живота на собственика. В действителност обаче много от тези показатели са далеч от истината и често откровено дезинформират шофьорите.

Как да намалите разхода на гориво с 25%

Един от най-ярките примери е разходът на гориво. Днес е почти невъзможно да се намери кола, която действително изразходва толкова бензин, колкото е посочено в официалните спецификации или на екрана на бордовия компютър. На практика разликата може да бъде няколко литра на всеки 100 км.

В същото време, производителите на автомобили традиционно се освобождават от отговорност и обвиняват самите собственици. Според тях, виновен е агресивният стил на шофиране -рязко ускорение, често превключване на предавките и силно натискане на педала на газта. Други причини също попадат в този списък - ниско качествено гориво, натоварен градски трафик, задръствания и резки температурни промени. Всичко това уж пречи на бордовия компютър да показва точни стойности.

Още: Кои двигатели страдат най-много от кратки пътувания в града

Разбира се, различни външни фактори наистина могат да повлияят на разхода на гориво, но дори и да ги вземем предвид, реалната цифра не би трябвало да се различава толкова рязко от заявената от производителя. Именно тези несъответствия са причина за нашумелите скандали от последните години, в които са замесени водещите световни автомобилни производители.

Трябва да внимавате и с показанията на скоростомера. Това устройство също не винаги предоставя точни данни. Освен това, колкото по-висока е скоростта на движение, толкова по-голяма е грешката. Например, при 100 км/ч скоростомерът обикновено завишава действителната стойност с около 5%, а при 130 км/ч и нагоре грешката може да достигне 7-8%.

В резултат на това числата, които водачът вижда на панела, не винаги съответстват на реалността. Устройствата просто не отчитат редица фактори - състоянието и износването на гумите, вида на пътната настилка и други външни условия, които влияят на движението на автомобила. Поради това много шофьори са изненадани да получат „честитки“ от камерите за скорост, уверени, че не са превишили разрешената скорост.

Още: Всеки шофьор трябва да има тези неща в колата си

Системата Start-Stop, която производителите на автомобили активно рекламират като прогресивно решение, всъщност не е толкова полезна, колкото може да изглежда на пръв поглед. Често дразни шофьорите с натрапчивата си работа и им пречи да се движат бързо. Въпреки че инженерите твърдят, че функцията помага за пестене на гориво, забележимият ефект се проявява само когато двигателят остане изключен поне 10 секунди. В градските задръствания двигателят спира и веднага след това стартира отново, което ефективно намалява потенциалните икономии до нула.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес