Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС с нова цел - повече възобновяеми източници в крайното потребление на енергия

12 септември 2023, 16:21 часа • 2196 прочитания

Европейският парламент гласува във вторник за насърчаване на внедряването на възобновяеми източници на енергия в съответствие със Зеления пакт.

Актуализацията на Директивата относно енергията от възобновяеми източници, за която ЕП и Европейският съвет вече се договориха, увеличава дела на тези източници в крайното потребление на енергия в ЕС до 42,5% до 2030 г. Държавите членки да се стремят да постигнат дори 45%, гласи окончателният вариант на документа.

Нови централи

Още: Окончателно: ЕС одобри намаляване на потреблението на енергия до 2030 г.

Законодателството също така ще ускори процедурите за издаване на разрешения за нови централи за енергия от възобновяеми източници - като слънчеви панели или вятърни генератори, или за адаптиране на съществуващите централи.

Националните органи трябва да одобряват в срок от максимум една година нови инсталации за енергия от възобновяеми източници, ако те са разположени в т.нар. предпочитани зони за производство на енергия от възобновяеми източници. За останалите зони продължителността на процедурата не трябва да надвишава две години.

Цел - намаляване на парниковите газове

В транспортния сектор внедряването на възобновяеми източници следва да доведе до намаляване на емисиите на парникови газове с 14,5% до 2030 г. чрез използване на по-голям дял биогорива от ново поколение и по-амбициозна квота за възобновяеми горива от небиологичен произход - например водород.

Още: Европарламентът одобри повече енергийни икономии - ето колко ще пестят страните членки

Съгласно новите разпоредби държавите членки ще определят индикативна цел за новаторски технологии за възобновяеми източници на енергия от най-малко 5% от новите инсталирани мощности за енергия от възобновяеми източници, както и обвързваща рамка за трансгранични енергийни проекти.

Евродепутатите също настояха за по-строги критерии за използването на биомаса, за да се гарантира, че ЕС не субсидира неустойчиви практики. Добивът на биомаса следва да се извършва по начин, който избягва отрицателни последици за качеството на почвата и биологичното разнообразие.

Докладчикът Маркус Пипер (ЕНП, Германия) заяви, че в стремежа си към по-голяма енергийна независимост и намаляване на CO2, ЕП е повишил целите си за възобновяема енергия.

"Ние определихме възобновяемите енергийни източници като по-висш обществен интерес, рационализирайки процеса на одобрение. Фокусът ни включва вятърна енергия, фотоволтаици, водноелектрическа енергия, геотермална енергия и приливни токове. Биомасата от дървесина ще остане класифицирана като възобновяема енергия. Съгласно принципа на „положително мълчание“ инвестициите ще се считат за одобрени при липса на административна обратна връзка. Сега спешно се нуждаем от структура на пазара на електроенергия в ЕС и от незабавен преход към водород за по-екологичен преход“, добави той.

Снимка: iStock

Следващи стъпки

Законодателството беше прието с 470 гласа „за“,120 „против“ и 40 „въздържал се“. Сега то ще трябва да бъде официално одобрено от Европейския съвет, за да влезе в сила.

Законодателният преглед произтича от пакета „Подготвени за цел 55“, с който се адаптира съществуващото законодателство в областта на климата и енергетиката, за да се постигне новата цел на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г.

Предложените цели бяха допълнително повишени в рамките на пакета REpowerEU, който има за цел да намали зависимостта на Европа от вноса на изкопаеми горива от Русия след отприщването на руската агресия в Украйна.

С този закон се въвеждат и нови мерки, насочени към съкращаване на процедурата за одобрение на внедряването на възобновяеми източници на енергия.

Още: За по-големи икономии: ЕК насърчава ремонта на уреди

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес