Атомната агенция на Русия се готви да пусне в употреба първата плаваща атомна електроцентрала в света. АЕЦ "Академик Ломоносов" е в Северния ледовит океан и вече предизвиква асоциации с най-голямата ядрена авария в света - избухването на един от реакторите на Чернобил, пише Euronews, цитирана от БГНЕС.
Още: Феномен: "Цунами" от облаци премина над Португалия (ВИДЕО)
Още: Средиземно море отбеляза нов температурен рекорд за юни
Платформата, върху която е плаващата АЕЦ, е закотвена в Мурманск, на около 200 километра от границата с Норвегия. Тя ще бъде изтеглена 5000 километра през Северния ледовит океан, за да пристане в град Певек в Чукотка и да захранва с електричество и отопление минната и нефтодобивна дейност там.
"Грийнпийс" и други активисти предупреждават, че сложната операция може да доведе до авария и голяма екологична катастрофа.
Константин Фомин, експерт по Арктика на "Грийнпийс", казва за АЕЦ "Академик Ломоносов" следното: "Ако стане авария в Арктика, ограничаването на щетите ще е много по-трудно, отколкото в Чернобил. Ликвидаторите ще са изправени пред непосилни атмосферни условия и ще бъдат на хиляди километри от необходимата им инфраструктура."
Още: Урсула фон дер Лайен ампутира Зелената сделка, за да я спаси
Още: Kлиматичните промени превърнаха ледници в "швейцарско сирене" (ВИДЕО)
Фомин казва, че никой на света няма опит с ядрени аварии в Арктика и руската "Росатом" не е готова да реагира, ако нещо се обърка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Замърсяване, забулено в тайна: Държавата крие нарушения на ТЕЦ, свързан с Ковачки
Русия твърди, че плавателният съд, който превозва АЕЦ "Академик Ломоносов" е "непотопяем". Според руските власти, дългият 140 и широк 30 метра кораб е предвиден да издържи на цунами или друго природно явление. Той нямало да бъде повлиян дори от сблъсък с айсберг.
АЕЦ "Академик Ломоносов" има малка мощност, в сравнение с традиционните ядрени електроцентрали. Все пак плановете предвиждат тя да произвежда достатъчно топлинна и електроенергия за нуждите на 100-хиляден град.