На различни места по света всяко следващо лято ще бъде още по-горещо от предното и ще бие предишни температурни рекорди. Причината са климатичните промени. Това сочи ново проучване, публикувано от Nature Climate Change, отбелязва bTV.
Още: Феномен: "Цунами" от облаци премина над Португалия (ВИДЕО)
Още: Средиземно море отбеляза нов температурен рекорд за юни
Учените са проиграли 22 климатични модела, за да разберат какво точно ще се случи. Според данните до края на XXI в. температурите през лятото ще бъдат по-екстремни от всички други до момента.
“Това ще натовари цели екосистеми и общества, които няма да могат да се справят”, казват учените.
Климатичните модели сочат, че температурите ще бъдат още по-високи на около 58% от планетата ни. Най-драматични ще бъдат за развиващите се страни и малки острови.
Още: Урсула фон дер Лайен ампутира Зелената сделка, за да я спаси
Още: Kлиматичните промени превърнаха ледници в "швейцарско сирене" (ВИДЕО)
Според данните около 67% от растящите икономики ще изпитат още по-високи температури през лятото, като всяка година градусите ще се увеличават.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Замърсяване, забулено в тайна: Държавата крие нарушения на ТЕЦ, свързан с Ковачки
Вече сме свидетели на глобалното затопляне, макар то да не е еднакво за цялата планета. От 1901 г. насам температурата на земната повърхност се е увеличила с около 0,7-0,9 градуса по Целзий за около век. Температурата се е увеличила двойно от 1975 г. насам, като най-големите температурни рекорди са след 1998 г.
Повишаването на температурите ще повлияе и на здравето ни. Горещините ще бъдат смъртоносни и ще доведат до инфаркти, астматични пристъпи и проблеми с бъбреците.
Високите температури могат да доведат и до още по-голямо замърсяване на въздуха, както и недостиг на вода и загуба на реколта.
Още: Бизнесът е възмутен: Норвегия въведе строги правила за туристите
Още: За еврозоната и Зелената сделка: Вицепрезидентът на ЕК Тереса Рибера изрази оптимизъм от София
През 2014 г. Световната здравна организация направи оценка, според която около 250 хил. души ще умрат между 2030 и 2050 г. заради климатичните промени. Според новите проучвания тези числа са “консервативни” и жертвите ще бъдат много повече.