Астрономите разкриха вековна тайна на зелените комети
Астрономи, учени и химици почти век се опитват да разнищят тази загадка. През 30-те години на миналия век бъдещият лауреат на Нобелова награда по химия Герхард Херцберг обяснява този феномен с факта, че слънчевата светлина постепенно разгражда зеленикавия двуатомен въглерод (наричан още дивъглерод или дикарбонат). Това химично вещество, образуващо се от взаимодействието на слънчевата светлина и органичната материя в главата на кометата, е нестабилно и се разпада на два отделни въглеродни атома в процес, наречен фотодисоциация. Преди C2 да премине в опашката на кометата, той успява напълно да се фотодисоциира, губейки зеленикавия си оттенък.
Парад на планети, комета и падащи звезди: небесните събития през декември
Втората и третата седмица на декември 2021 година ще бъдат наситени с астрономически събития. Всяка вечер от 7 до 10 декември след зале...
Сега изследователи от Университета на Нов Южен Уелс в Сидни и няколко американски института са наблюдавали подобна фотодисоциация на C2 в лаборатория за първи път и в същото време са определили енергията на дисоциация на връзките между двата въглеродни атома с безпрецедентна точност.
Оказало се, че изчисленото време на живот на дивъглерода в кометите е в добро съответствие с астрономическите наблюдения. „Проучихме механизма, чрез който дивъглеродът се разгражда от слънчевата светлина. Това обяснява защо зелената кома - облакът от газ и прах, който заобикаля ядрото на кометата - се свива, когато се приближава до Слънцето, а също и защо опашката на кометата престава да бъде зелена", обяснява Тимъти Шмит, професор по химия в Университета на Нов Южен Уелс, който ръководи изследването.
Дивъглеродът, съставен от два свързани въглеродни атома, се намира само в силно активни или нискокислородни среди като звезди, комети и междузвездна среда. Докато кометата не се приближи до Слънцето, в нея все още няма дивъглерод. И едва когато Слънцето загрее кометата и органичните вещества, съдържащи се в леденото ядро, започнат да се изпаряват и образуват кома, слънчевата светлина разрушава големите органични молекули, което води до образуване на дивъглерод. Тогава дивъглеродът също започва да се фотодисоциира.
В експериментите тези процеси са изследвани с разлагането на тетрахлоретилен (перхлоретилен) C2Cl4 с помощта на ултравиолетов лазер с висока мощност.
Мистериозна комета изригва непредсказуемо
Любители и професионални астрономи по цял свят са регистрирали едновременно тайнствен и невероятно мощен изблик на отдавна известната к...
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от КОСМОС:
Учени търсят извънземни сигнали от сърцето на Млечния път
Руската автоматична станция "Луна-25" ще бъде изстреляна на 11 август
Тъмната енергия на Вселената: какво се знае за нея
В центъра на Млечния път са открити стотици тънки нишки
Първото изстрелване на екипаж на Boeing в космоса се отлага
НАСА разследва данни за стотици неидентифицирани въздушни явления
Силни ветрове спряха изстрелването на испанска ракета
Астрономи изчислиха колко планети в нашата галактика са в "обитаемата зона"
Космическият кораб „Дракон“с двама саудитски астронавти се приводни в Мексиканския залив
Ръководителят на НАСА прогнозира кацане на хора на Марс до 2040 г.
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: Комета