Индия влезе в космическата история

55557
Индия влезе в космическата история

Индийската нискобюджетна мисия до Марс успешно застана на орбита около Червената планета и изпълни "почти невъзможната" по думите на министър-председателя Нарендра Мори цел това да бъде постигнато от първи опит, съобщиха световните информационни агенции.

Марсианската орбитираща мисия, наричана също Mangalyaan, струва около 74 милиона щатски долара, или три четвърти от бюджета на филма "Гравитация"."Днес се пише историята. Осмелихме се да се устремим към неизвестното и постигнахме почти невъзможното " - заяви индийският премиер Нарендра Моди сред бурните ръкопляскания в командния център на Индийската организация за космически изследвания (ИСРО) в Бангалор, когато беше съобщено, че апаратът успешно е застанал на орбита. Той добави, че иска да разшири 50-годишната космическа програма на Индия.С марсианската си сонда Индия влезе в елитния клуб на космическите агенции с успешни мисии до Червената планета - след американската, руската и европейската. Другите обаче първоначално са се проваляли няколко пъти. Индия е първата азиатска държава, достигнала до Марс. Опитът на Китай да напусне земна орбита беше неуспешен през 2011 г. Япония също се провали през 1999 г.

Марсианската почва е с по-добри качества от почвите в някои региони на Земята

Холандски учени са засадили 14 вида растения на почви, които възпроизвеждат условията на Марс и Луната, за да разберат дали бъдещите ко...

"Поздравяваме ИСРО с пристигането до Марс" - написа НАСА в Туитър. По-малко от 50 процента от 51 международни мисии до Марс са успешни и никоя друга агенция не може да се похвали с постижение от първи опит. Индия извървя дълъг път, откакто изстреля първата си изследователска ракета през 1963 г. от рибарско село в щата Керала.

За малко повече от пет десетилетия индийските учени бавно, но непоколебимо, достигнаха космически капацитет въпреки ограничения бюджет и ембаргото за високотехнологичен трансфер след ядрените опити на страната през 1974 г.След като изстреля първия си спътник през 1975 г., Индийската организация за космически изследвания разработи по-съвършени сателити и съвременна серия от ракети.

Индийски ракети досега за изстреляли 40 чужди спътници, което показва амбицията на страната да стане основен играч на многомилиардния световен пазар за търговски космически полети. Тя изгради и една от най-големите системи в света от комуникационни спътници и за дистанционно следене, като започна през 1983 г.През 2008 г. Индия започна нова фаза в космическите изследвания с лунната мисия "Чандраян-1". Космическият апарат откри вода и лед на спътника ни и това увеличи авторитета на страната след утвърдените космически сили като САЩ и Европейскиясъюз.

През 2012 г. Индия стигна до 100-тната си космическа мисия,като изведе на орбита френски и японски спътници. ИСРО отбеляза още един успех през януари тази година, когато изстреля първата си ракета с криогенно гориво след продължили две десетилетия усилия да овладее технологията.Индия планира втора мисия до Луната през 2016-2017 г. със спускаем космически апарат и роувър за изследване на повърхността.

Космическата програма на Индия непрекъснато предизвиква критики, че страната, в която живеят една трета от бедните в света, не може да си позволи космически изследвания. Индийските учени изтъкват в отговор, че технологиите, създадени за космическите програми, имат практически приложения в области като дистанционно изследване, контролиране на наводненията, предупреждение за циклони, ракетни технологии и материалознание.

НАСА избира мястото за приземяване през 2020 г. на новия си марсоход

Националната космическа агенция на САЩ (НАСА) избира място за кацане на следващия си марсоход с размерите на автомобил, пише Space.com....

Страната има солидна система за техническо и научно образование, която изгражда милиони софтуерни програмисти, инженери, лекари.Най-важното, индийските авангардни космически технологии са разработени с малък бюджет, а космическите мисии на страната са сред най-евтините в света. Космическият апарат на НАСА MAVEN (Mars Atmosphere and Volatiles Evolution), който застана на орбита преди два дни, струва почти десет пъти повече от индийския - 671 милиона долара.

Индийският космическият апарат Mangalyaan беше изстрелян на5 ноември 2013 година с основна цел да бъдат тествани космическите възможности на страната за междупланетни мисии и за бъдеща пилотирана марсианска програма. Космическият апарат ще събере също научна информация за атмосферата и повърхността на планетата.С Марсианската орбитираща мисия Индийската организация за космически изследвания за пръв път стига до Червената планета.Тя ще търси метан в атмосферата от орбита. Този газ на Земята е пряко свързан с живота, но може да бъде произвеждан и небиологично.

За пръв път метан бе открит в марсианската атмосфера преди десетилетие. Неотдавнашните проучвания на марсохода Curiosity на НАСА обаче разкриха само остатъчни следи от газа. Това озадачи учените, тъй като метанът трябва да издържа до 200 години на Марс.

Mangalyaan има пет инструмента. Данните от тях ще покажат каква е марсианската метеорологична система и какво сее случило с водата , която някога е съществувала на Марс в голямо количество.

Никой от инструментите обаче няма да изпрати достатъчно данни за окончателен отговор на тези въпроси. Те обаче ще послужат за по-доброто разбиране на процесите на планетообразуване, на условията, които дават възможност за живот и къде във Вселената той може да съществува. Някои от данните ще допълнят получените от американския апарат MAVEN, който застана на орбита около Марс преди два дни.

Марс е бил ударен от гигантска мълния?

По време на изучаване на естествени явления с помощта на нови технологии често се оказва, че много стари теории и възгледи не съответст...

Mangalyaan ще остане край Марс поне шест месеца на елиптична орбита, която в най-близката си точка ще е на разстояние 365 км, а в най-далечната - на 80 000 км.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com