Изтичането на кислород от Международната космическа станция (МКС) може би е причинено от 0,1-милиметрова дупка в един от модулите на сегмента на Съединените щати, съобщи източник, запознат със ситуацията, предаде БГНЕС.
Още: Магнитна буря за понеделник, 7 юли 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за неделя, 6 юли 2025: Прогноза от САЩ
В четвъртък друг източник заяви пред РИА Новости, че малко изтичане на въздух е регистрирано на МКС, вероятно в американския сегмент. Руската космическа агенция "Роскосмос" тогава каза, че екипажът на МКС се е изолирал в руския модул "Звезда" за три дни.
НАСА заяви, че течът е забелязан за първи път преди 11 месеца, но скоростта му се е увеличила. Предварителните резултати от разследването по въпроса се очакват до края на следващата седмица.
„Анализът на нивото на изтичане на МКС показа, че станцията губи около 220 грама въздух на ден, което съответства на възможна дупка в корпуса на един от модулите на американския сегмент на МКС с размер около 0,1 милиметра“, каза източникът.
Още: Трагедия от Космоса: Капсула с човешки останки се разби в Тихия океан
Още: Откриха нов междузвезден обект, преминаващ през Слънчевата система с голяма скорост
Настоящата мисия на МКС включва руските космонавти Анатолий Иванишин и Иван Вагнер, както и американският астронавт Кристофър Касиди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за събота, 5 юли 2025: Прогноза от САЩ
Още: Визуално доказателство: Заснеха част от мъртва звезда, унищожена в двойна експлозия