„Юйту-2“ откри лепкава почва от другата страна на Луната
Независимо от многото лунни мисии - както пилотирани, така и безпилотни - обратната страна на Луната дълго време оставаше неизследвана поради трудности с комуникацията със Земята оттам. През 2019 г. обаче луноходът „Юйту-2“ беше изпратен там като част от китайската експедиция „Чанъе-4“.
Тайната на "мистериозната къща" на Луната е разкрита
"Мистериозният" обект, уловен от китайския луноход "Юйту-2" в близост до кратера Фон Карман, се оказал малък камък, съобщава интернет и...
Планетолози откриха причината за "асиметрията" на Луната
Сега Лян Дин от Китайския технологичен институт в Харбин и колегите му са успели да направят някои важни заключения за състава и характеристиките на почвата от далечната страна на Луната въз основа на начина, по който се движи „Юйту-2“, както и на данните, получени с помощта на неговия радар и спектрометрия.
Изследователите открили, че колелата на лунохода се плъзгат по-малко по време на пътувания, отколкото тези на луноходите и лунните превозни средства на близката до Земята страна на Луната. Лунната почва там, изглежда, е по-лепкава, по-лесно се прикрепва към шестте колела на роувъра, което осигурява по-стабилно движение.
„Падналият астронавт“: Скандалната история за първата скулптура на Луната
Учени обясниха загадъчните свойства на лунните проби от "Аполо"
Изследователи смятат, че по-рано в недрата на Луната периодично е възниквала вътрешна конвекция, която е генерирала силно магнитно поле...
Освен че тази информация е важна за проектантите на бъдещите луноходи, данните за състава на почвата и разпределението на скалите също могат да разкажат на учените много за историята на самата лунна повърхност. „Откриването на голямо количество дребни камъни вероятно означава по-древната възраст на повърхността от другата страна на Луната“, казва Лайънъл Уилсън от британския Ланкастърски университет.
Луноходът „Юйту-2“ е открил също така тъмнозелен, блестящ минерал на дъното на един от кратерите, подобен на стъкловидното вещество, открито в образци, събрани в рамките на американската програма „Аполо“ миналия век. Това е първият път, когато един от тези минерали - вероятно резултат от падането на метеорит - е открит директно на мястото на сблъсъка му с Луната.
Още от КОСМОС:
НАСА разказа как двама астронавти ще живеят на Марс
Странни сигнали от сондата "Вояджър 1" объркаха НАСА
След 45 години учен обясни мистериозния Wow! сигнал
Астрономи откриха причината за загадъчните прашни бури на Марс
Слънцето: кога и как ще загине нашата звезда?
Рогозин има проблеми: чисто нов руски военен спътник, изглежда, пада в атмосферата
В Космоса има невидими стени, създадени от "петата сила"
10 интересни факта за първия полет в Космоса
Осем обсерватории заснеха първото изображение на черната дупка в центъра на Млечния път
Редактор:
Антония Михайлова