Антикорупционната комисия с нова акция: Разследва се сделката с "Боташ"

09 юли 2025, 11:50 часа 1958 прочитания

Комисията за противодействие на корупцията и полиция влязоха в офисите на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Акция се извършва и в Министерството на енергетиката. Това потвърдиха и от прокуратурата, и от енергийното министерство. Причината е разследването по неизгодната сделка за доставка на газ с турската компания "Боташ".

ОЩЕ: Борисов е обсъдил "Боташ" с турски министър: Ако така продължават - трябва арбитраж (ВИДЕО)

Полицейски екипи има и на адреса на бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов. Твърди се, че се проверява и адреса на Деница Златева, бивш шеф на "Булгаргаз".

От Министерството на енергетиката заявиха, че министър Жечо Станков е разпоредил пълно съдействие от страна на администрацията във врьзка с разследване по досъдебно производство на Комисията за противодействие на корупцията. То е относно Споразумението между "Булгаргаз" ЕАД и турската енергийна компания "Боташ". "Администрацията на Министерството на енергетиката ще предостави всички налични документи и информация, относими към досъдебното производство на Комисията", се казва в съобщението на МО.

От съобщение на Софийска градска прокуратура става ясно, че към момента се извършват процесуално-следствени действия с цел събиране и проверка на доказателства. Изискват се документи от Министерство на енергетиката, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД.

"В условията на неотложност се извършва претърсване в дома на лице с инициали Р. Х. с цел откриване, фиксиране, изземване и запазване на предмети и вещи, които могат да имат значение за делото", заявяват от СГП. 

Обект на разследване е договорът на българското дружество „Булгаргаз“ ЕАД с турската енергийна компания „Боташ“, обстоятелствата около неговото сключване и дали с договора са причинени щети на държавата. 

Договорът с "Боташ"

Припомняме, че договорът с "Боташ" бе сключен през 2023 г. от служебно правителство на Румен Радев с премиер Гълъб Донев. Той е за срок от 13 г. През 2024 г. парламентът предаде доклад на прокуратурата и поиска разследване на неизгодната сделка, сключена в мандата на служебния министър на енергетиката Росен Христов, от тогавашната шефка на "Булгаргаз" Деница Златева.

ОЩЕ: Договорът с "Боташ": Купили сме винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки коли (ВИДЕО)

Правителството се опитва да предоговори споразумението с турската компания, сключено при бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов. През май министърът на енергетиката Жечо Станков заяви пред парламента, че в договора с "Боташ" няма предвидена клауза за прекратяване, освен ако страната ни не плати пълната сума от над 4 млрд. лв. "Ако броим и бъдещите индексации за 13-те години, за които е контрактът, сумата може да набъбне до 6 млрд. лв.", посочи той.

ОЩЕ: Все по-скъп газ от "Боташ" за България и заради "товар" от САЩ: Нови данни

Припомняме, че България плаща ежедневно над 1 млн. лв. по силата на договора, дори да не използва пълния капацитет на терминалите. По-късно излязоха конкретни данни – плащаме по 1.05 млн. лв. дневно по договора с "Боташ", а догодина числото ще е 1.1 млн. лв. През 2027 г. ще нарасне на 1.2 млн. лв. дневно. Причината е инфлационният индекс в САЩ, който е приет като релевантен за споразумението. "Досега са платени близо 600 млн. лв., а използваният капацитет реално не струва повече от 40 млн. лв.", заяви Жечо Станков пред bTV.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес