Бившият директор на Национална следствена служба бивш и.д. главен прокурор - Бойко Найденов, и адвокат Людмил Рангелов коментираха в студиото на предаването "На фокус" по NOVA темата за ареста на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници. Съдбата им в последните дни предизвика голям обществен отзвук и протести, но задават и чисто юридически въпроси.
Бойко Найденов, снимка: БГНЕС
Според Найденов местенето на делото от Варна в София например противоречи на досегашната практика и навява на мисълта за нови "процедурни" метори. Според него разследването е трябвало да започне с целенасочено събиране на доказателства, използване на технически средства и разпити и след това да се стигне до арест. Фактът, че след осем месеца разследване няма събрани категорични доказателства, поражда сериозни въпроси. "Досега не сме си позволявали да променяме подсъдността. Имам предвид, че докато делото вървеше, трябваше да се гледа във Варненския окръжен съд и да се води от варненската прокуратура. Сега сякаш нещата са обърнати, вървят отзад напред и има нещо странно. Скептичен съм, че кметът на Варна Благомир Коцев ще получи осъдителна присъда, тъй като възможностите за събиране на доказателства са изчерпани", каза Найденов.
Още: КПК се готви да бие още над 80 наши кметове: Ивайло Мирчев посочи кои са следващите
Според адвокат Людмил Ангелов в подобни случаи често се наблюдава неправомерно преместване на делата в София, което според него е свързано с опити да се заобиколи местната правна среда и контрол. Той направи паралел със стар казус, при който също е имало преместване на подсъдност с цел "изолиране" на делото от местните магистрати.
Може ли да се докаже вината на обвиняемите?
Снимка: БГНЕС
И двамата експерти изразиха скептицизъм относно възможността прокуратурата да докаже вината на обвиняемите, като подчертаха, че липсват защитени свидетели и убедителни доказателства, освен едно твърдение на жена и "тайнствени записи" с неясен произход, стана ясно в студиото на "На фокус". "Това е един от случаите, в които прокуратурата започва разследвания, които няма да довърши благоприятно", каза Найденов.
Още: Адвокат: Диан Иванов може и да стане обвиняем по делото на Коцев
По думите му няма процедура "оттеглям си показанията". Според него на Диан Иванов, който обяви във Facebook, че е оттеглил показанията си срещу Коцев, защото са направени под натиск, е трябвало да се проведе нов разпит. Разследващите органи е трябвало да го намерят същия ден, в който си е оттеглил показанията и да го разпитат. Припомняме, че преди няколко дни стана ясно, че публикацията на Иванов за оттеглянето на показанията му изчезна от неговия Facebook профил.
"Наказателно-правното бъдеще на този казус е благоприятно. Най-важното е да бъде оправдан Коцев. Смятам, че това ще се случи, но след време", каза адвокат Людмил Рангелов.
Още: Асен Василев: Има огромен натиск кметовете на ПП да сменят боята (ВИДЕО)
Людмил Рангелов, снимка: БГНЕС
От друга страна бе изтъкнат и фактът, че арестите са наложени с мотива, че обвиняемите могат да извършат ново престъпление или да въздействат на свидетели, което според юристите е формално основание и често се използва за удължаване на задържането.
Възможни политически измерения
Още: Кирил Петков: От случая с Коцев зависи дали България ще се превърне в евразийска диктатура
Найденов и Рангелов предупредиха и за възможни политически измерения на случая, но подчертаха, че подобни твърдения трябва да се подкрепят с доказателства. Няма ясна информация коя политическа сила стои зад разследването, което оставя въпроса отворен.
Експертите изразиха мнение, че въпреки съществуващите процедурни проблеми и обърквания, съдебната система вероятно ще се произнесе с оправдателна присъда. Те посочиха, че този казус може да остане символ на "политически шум" и неизяснени процедури, докато обществото и държавата понесат щети.