Родителите, чиито деца до 14-годишна възраст са навън без придружител след 20 часа, се наказват с глоба между 300 и 500 лв. при първо нарушение и от 500 до 1000 при второ. Същото важи за непълнолетните – лица под 18-годишна възраст не могат да са на обществени места след 22 часа, ако не са придружени от свой настойник. Това съобщи старши инспектор Ваня Цонкова в ефира на Нова телевизия.
ОЩЕ: Локалите – училищните хулигани на новото време
Непълнолетните носят както наказателна, така и административна отговорност, докато малолетните се порицават изцяло по Закона за борба с противообществените прояви. Ако не е образувано досъдебно производство, преписките се изпращат в съответната местна комисия, където се налагат възпитателни мерки – от предупреждение до настаняване във ВУИ. Определя се обществен възпитател, който работи с децата, като с тях продължават да работят и инспектори от Детска педагогическа стая.
Припомняме, че в последните седмици стана ясно за серия от нападения от младежки банди в София. От полицията съобщиха, че предприемат извънредни мерки заради атаките на групи момчета, известни като „локали”.
Има ли бум на детската престъпност?
„Няма бум или ръст на нападенията от тези групи. Наблюдаваме това от години. Новото е, че благодарение на социалните мрежи се наблюдава една нетърпимост към тези нападения, а вече си имат и име. По-различното е, че те се обличат еднакво, със скъпи дрехи, носят маски, ножове, боксове“, каза Стефан Попов от „Детска престъпност” – СДВР.
Тези групи се разхождат по централна градска част на София и по-конкретно в районите на Народния театър, около градинката "Кристал" или фонтаните на НДК. Наблюденията на полицията са, че го правят за развлечение.
ОЩЕ: Родител: Локалите скоро могат да станат престъпници
От началото на годината са установени 28 агресивни младежи, като 24 от тях са били задържани. „За много от случаите има образувани досъдебни производства. Други младежи са предадени за възпитателни мерки”, уточни Цонкова.
Съвети от СДВР
От СДВР апелираха към непълнолетните и малолетните лица, както и към техните родители и преподаватели, да бъдат максимално съпричастни към евентуално пораждащ се такъв проблем с техните деца, да наблюдават техните поведения, да спазват стриктно времето за излизане и за прибиране в домовете им. Полицията е установила, че тези деца са на добре осигурени родители, тъй като когато биват задържани, облеклото им е марково. "Така искат да се докажат, а не поради някаква финансова причина, когато става въпрос за извършени кражби и грабежи", добави старши комисар Николов.
„Основният фактор за развитие на това т.нар. явление са родителите и средата, в която са тези младежи. Родители и учителите са първите хора, които могат да забележат промяна в поведението на своите деца и да вземат необходимите мерки. Стигне ли се до нас, тези деца са установени като извършители на някакви деяния, ние ги изкарваме от анонимност, което е тяхната основна идея, разполагаме с тяхно описание и снимки и като има такова престъпление, те са първите, които проверяваме“, посочи гл. инсп. Стефан Попов, „Криминална полиция“, СДВР.