Съдът извади и името на Боян Найденов от списъка "Магнитски"

11 октомври 2021, 14:33 часа 8829 прочитания

И Боян Найденов е изваден от българската версия на списъка "Магнитски". Семейство Найденови управляват Efbet. 

Още: Работник загина в ТЕЦ "Бобов дол"

Още: Прокуратурата подхваща Жана Бергендорф след инцидента с пистолета: С неизтекла условна присъда е

Тричленен състав на Върховния административен съд нареди да бъдат премахнати данните на Боян Найденов от интернет страниците на Министерство на финансите и Национална агенция за приходите във връзка със Списъка на физическите лица по смисъла на т. 1 от Решение № 441 от 04 юни 2021 г. на Министерски съвет на Република България.

Определението по административно дело № 10154 е окончателно. То е образувано по жалба на Найденов за незабавно прекратяване на неоснователните действия на длъжностни лица – в случая за премахване на името на жалбоподателя от списъците в интернет страниците на МФ и НАП. Отделно във ВАС има и второ дело – против Решение № 441 от 4 юни 2021 г. на Министерския съвет, което ще се гледа по същество на 9 ноември 2021 г.

Разпоредбата на чл.250, ал.1 АПК дава средство за защита на всеки, на когото гарантирани от правото права и интереси са засегнати от фактически действия, извършвани от името на административния орган или от длъжностно лице на администрацията на административния орган. За целите на съдебното производство по чл.250 – 254 АПК законодателят е дефинирал съдържанието на понятието неоснователни действия. Това са действия, които не се основават на административен акт или на закона. Така даденото определение сочи, че защитата по чл.250, ал.1 АПК е защита от неюридически действия на административен орган, т.е защита само срещу фактически действия, които се извършват извън определените по закон правомощия на органа.

Още: Младеж стърчи от шибидаха на кола: Първият нарушител, заснет от тол камерите

Още: Свидетелят срещу Коцев Диан Иванов: Оттеглих показанията си, защото са дадени под натиск

Постоянна и непротиворечива е практиката на съда, че защита по чл.250 АПК се допуска единствено по отношение на действия, които са започнали да се осъществяват, но не са преустановени към момента на подаване и разглеждане на искането. В случая твърдяното незаконосъобразно фактическо действие е „поддържане на данните на Боян Найденов в списък, публикуван на интернет страниците на Министерство на финансите и Национална агенция за приходите“.

По делото към Становище на Министерство на вътрешните работи, дирекция „Правно-нормативна дейност“ е приложена справка рег. № 3286р-30647 от 06.07.2021 г. по описа на Главна дирекция „Национална полиция“, издадена след публикуване на списъка на физическите лица с дата 15.06.2021 г., в която се посочва, че за Боян Найденов, не е установена свързаност с дружества, включени в разширения списък и вписани под номера 19, 30, 35 и 40 от списъка.

По делото от жалбоподателят са представени доказателства и се излагат аргументи, от които се установява, че е прекратил всякакви отношения с лица, които попадат в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерство на финансите на САЩ. Прекратяването на свързаността се вижда и в Търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенция по вписванията.

Припомняме, че повече от 115 дни след неоснователното включване на Цветомир и Боян Найденови и баща им Стефан Найденов в българския „списък на списъка“ „Магнитски“ ВАС преди три дни постанови без право на обжалване незабавното изваждане на Цветомир Найденов от него.

Още: Заради заплаха с оръжие: Задържаха Жана Бергендорф и неин приятел

Още: "Записгейт" и кой е виновен за ареста на кмета на Варна: Анализ на АКФ

Найденови бяха включени в „Списъка на списъка“ без да бъде взета предвид промяна на обстоятелствата, а именно фактът, че са преустановили съдружие с включения в списъка „Магнитски“ Васил Божков година и половина преди въвеждането на санкциите. За неадекватното решение на Постоянната работна група говори и фактът, че Найденови разкриха първи данъчното престъпление на Божков и съдружниците му, с което държавата беше ощетена с приблизително 700 милиона лева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес