5 кулинарни грешки, наследени от нашите майки и баби

30 юли 2021, 18:41 часа

Повечето домакини научават основите на готвенето под ръководството на майките и бабите си. Често, в допълнение към положителните аспекти се научават и отрицателните. Например като тези в списъка.

Още: Стихотворение на деня, 12 май, от Пейо Яворов

Още: Как веднага да разпознаем качественото краве масло от фалшивото?

1.       Сух хляб в каймата

Кюфтета с добавен хляб към кайма бяха много популярни през отминалите времена. В същото време не всички домакини накисват хляб в мляко, преди да го добавят към каймата. Не се препоръчва, обаче, да пропуснете тази стъпка на готвене. Сухият хляб без течност отделя малко глутен, а именно това е необходимо, за да се получи желаната консистенция и форма. В допълнение към всичко казано, имате нужда от застоял хляб. Ако това ви е твърде трудно, по-добре е напълно да премахнете хляба от рецептата.

2.        Размразяване извън хладилника

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/

За бързо размразяване на месото домакините използват микровълнова фурна, вода или го оставят да се размразява в кухнята. Но всички тези методи развалят месото, особено размразяването при стайна температура, където се отделят много бактерии. Най-сигурният начин е да го размразите в хладилника. Да, по-дълго, но е безопасно и без загуба на свойства, вкус и витамини.

3.        Изплакване на зеленчуци и плодове

Всеки мие зеленчуци и плодове, въпросът е как го прави. Преди това бабите откъсваха домати и краставици от градината, слагаха ги под течаща вода, отцеждаха и сервираха. Но купените продукти могат да ви създадат проблеми. Ако просто измиете праха и мръсотията, те няма да са много по-безопасни, тъй като само механичното действие премахва микроорганизмите. Можете, обаче, да накиснете зеленчуците с вода и сода за хляб, тогава няма да е необходимо да се търкат толкова активно.

4.        Не накисване на сушени плодове

Още: Защо никога не трябва да ползваме повторно пластмасовата бутилка?

Още: Неща, които никога да не изхвърляте в мивката

Разбира се, можете да ядете сини сливи и сушени кайсии, без да ги накисвате, но само ако ги ядете отделно, например с чай. Ако ще готвите нещо от тях, не забравяйте да накиснете. В противен случай те ще бъдат по-твърди, вкусът няма да се разгърне напълно. Строго е забранено да се поставят сухи плодове в тестото. Те ще абсорбират влагата и хлебните изделия няма да се получат.

5.       Престояване на месо от марината

Мариноването на месото твърде дълго е не само безполезно, но и вредно. Въпреки че изглежда, че колкото по -дълго се маринова, толкова по -нежно ще бъде ястието. Задържането на свинско и пилешко месо в маринатата за повече от 12 часа, ги направи по-жилави. Ако съставките съдържат оцет или лимонена киселина, не превишавайте времето за мариноване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес