6 начина да преборите депресията покрай Covid-19

2785
6 начина да преборите депресията покрай Covid-19
Снимка: iStock/Guliver

Настоящата ситуация не само в страната, но и по целия свят е огромно предизвикателство за психиката на хората. Постоянно биваме заливани с тревожна информация, която на фона и на останалите ни проблеми може да ни дойде в повече. Хората се тревожат за работата и здравето си, а сигурно по-голямата част от българите си мечтаят да не се сблъскат с кошмара, който наричаме система на здравеопазване. В тази статия сме извадили 6 съвета за това как по-лесно да се справим със стреса, който расте на ежедневна база и е свързан с Covid-19. 

1. Фокусирайте се върху това, което знаете, а не върху това, което не ви е известно 

Ако осъзнаете, че влизате в режим на мислене "ами ако....", то спрете. Вместо това се фокусирайте върху фактите. Например, нямате представа дали ще се заразите с Covid-19, но знаете какви са основните симптоми, както и че хората с добра имунна система биха преминали вируса по-леко.  Не знаете кога ще се видите с любимите хора, които са в други страни, но знаете, че можете да ги чуете в един онлайн разговор. 

2. Фокусирайте се върху нещата, които са под ваш контрол, а не върху тези, които не са 

Един на всеки пети с COVID-19 е с ментални проблеми три месеца след заболяването

Един на всеки пет пациенти с COVID-19 е диагностициран с психично заболяване в рамките на три месеца след положителното тестване за вир...

Напълно е възможно всичко, което се случва да ви идва в повече. Хора умират пред болниците докато чакат да бъдат приети, други губят работата си, а трети не могат да платят кредита си. Наоколо е пълно с ужасни истории, които ни смачкват психически, но са извън обсега на нашия контрол. Това, което е в нашия контрол е как харчим парите си. Ако толкова ни пука за българските бизнеси и работещите в тях, можем да ги подкрепим като похарчим парите си за коледни подаръци там. И това е само един пример. 

3. Фокусирайте се върху това, което можете да направите, а не върху това, което не можете

Когато се чувствате безпомощни поставете фокуса на мислите си върху това, което можете да направите, а не върху това, което не можете да сторите. Ако тренирате нещо и са отменили тренировките ви, все още можете да тренирате у дома. Ако сте родител, който се тревожи за притеснението при децата си, то може да създадете тази нагласа у тях. Да, те не могат да играят със своите приятели в момента, както преди и да ги виждат в училище, но могат да се чуват онлайн и да играят заедно. Ако искате да отвлечете вниманието на децата си, то опитайте да ги увлечете в това да ви помагат в дневните задължения като ги превърнете в приключение - това важи за готвенето, пускането на пералня и други дребни неща, за които няма да възразите да имате малък помощник. 

ЕТО КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ САМИ ПРИ ПАНИК АТАКА

4. Помогнете си като помагате на другите

COVID върна страстта към съня под открито небе

Изненадваща нова тенденция сред пътуващите: спане на открито под звездите! Спали ли сте някога през нощта на открито под звездите? Пов...

Най-добрият начин да се почувстваме по-добре е да като помогнем на хора в нужда. Това може да е нещо много просто - да видите каузите в TimeHeroes, които търсят доброволци или просто да проверите дали някой възрастен самотен съсед няма нужда от помощ с покупките. Доброто дава най-голямата надежда в трудните времена. 

5. Внимателно подберете източниците си на информация и ограничете консумацията си на новини 

Георги Апостолов от "Център за безопасен интернет" беше споделил, че в периода март-май тази година са били регистрирани хиляди нови домейни с името covid-19 в заглавието. Те са били създадени с едничката цел за генериране на кликове от хора, които биха повярвали на всяка новина. Кризата е най-доброто и лесното време за всяване на паника, особено в страна като нашата, в която доверието в институциите е под нулата. Много внимавайте от къде се информирате и подбирайте внимателно информацията си. Представа си нямате колко много хора се ядосват на новини, които нямат нищо общо с реалността. 

6. Запазете положителна нагласа и я предавайте на останалите

Помнете, че и като всяка криза и тази ще премине. След лошото винаги идва нещо хубаво. Няма да е все така и нещата ще са оправят и ще бъдат по-добри от преди. Менталната нагласа е много важна и трябва да сме с приповдигнат дух и настроение в трудните моменти, особено ако има хора, които гледат към нас за положителен пример. 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 декември /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 6 декември /валутен калкулатор/

7 причини, поради които любовната връзка куца

Какво е ануптофобия и защо все повече хора страдат от нея?

Само хитрите домакини слагат тебешир в гардероба

Внимавайте: Алуминиевото фолио за готвене може да бъде опасно

Яденето на гореща храна от пластмасови съдове уврежда бъбреците

Каква е връзката между бързата храна и депресията?

По какво се познава истинският червен пипер

Храните, които потискат либидото

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com