Така се приготвя не само агнешко, но и козе бутче. Няма разлика. Първо трябва да го мариновате по-дълго време и след това да го загрявате доста дълго време при ниска температура. В резултат на това месото става ароматно, с мирис на подправки и много нежна структура.
Особености на печеното агнешко бутче
Това печено месо върви добре с всякакви гарнитури, зърнени или зеленчукови, зелеви салати, зелени зеленчукови салати и други зеленчуци с леки кисели дресинги.
Рецепта за печено агнешко бутче, която се превърна в тотален ХИТ
Печено в пещ за дълго време на ниска температура, в тенджера или цяло, агнешко или яре, или дори планинска коза, е старо ястие. Сега е по-трудно да използваме пещ, но много подобен режим на готвене може да се възпроизведе в домакинска фурна.
Необходими продукти за печеното агнешко бутче
• 2400 г агнешки бут, възможно е повече или по-малко тегло, разбира се, по-добре е да изберете месо от по-младо животно
За марината:
• 25 г готова суха натурална подправка за месо, имам в състава част от съставките - смлени зърна от нар и кориандър, червен пипер
• 7 гр италиански билки
• 10 г червен пипер
• 3 г бахар на зърна
• 5 г черен пипер на зърна
Всички ще си оближат пръстите, ако приготвите печеното агнешко бутче така
• 6 г сол
• 60 г зехтин
• 40 г сок от един среден лимон
Такъв разнообразен набор от подправки за марината е знак на почит към съвременните тенденции в готвенето.
Ще ни е необходима дълбока тава за печене или форма с размерите на бутчето, фолио, стреч фолио, стреч хартия.
Подготовка за печене
1. Измийте бутчето под течаща вода и подсушете с хартиена или вафлена кърпа.
Направете марината, като смесите всички изброени съставки. Първо счукайте в хаванче зърната бахар и лют пипер.
Набодете бутчето с върха на тънък нож и го намажете с марината от всички страни, като я втриете добре. Носете гумени ръкавици за целта.
Поставете лист хартия върху лист за печене, поставете бутчето върху листа за печене и покрийте с фолио.
2. Поставете в хладилника да се маринова за 6 часа или още по-добре за една нощ. На сутринта отстранете фолиото, покрийте тавата за печене с бутчето с голям лист дебело фолио, като увиете фолиото около периметъра на тавата за печене. Ако вашият лист фолио е по-малък, свържете две парчета фолио, като ги сгънете заедно и прегънете шева няколко пъти, след което полученият лист трябва да се отвори като книга.
Загрейте фурната за един час.
Каремелизирано ароматно агнешко бутче с много лук
3. Изпечете бутчето
• при темп. 200 градуса - 1,5 часа,
• при темп. 180 градуса - 1,5 часа,
• при темп. 100 градуса - 2ч.
Възможен е и друг вариант на термична обработка - 7 - 8 часа при температура 100 градуса.
Но най-често използвам първия вариант, тъй като е по-бърз. Все пак, ако имате време, можете да печете 7-8 часа, което е удобно, когато имате други неотложни неща.
4. Извадете тавата за печене, махнете фолиото и поставете бутчето обратно във фурната на програма грил на температура 220-240 градуса за 7-10 мин. Това е необходимо, за да може месото да загуби излишната влага.
Преди сервиране разделете месото на порции, като отстраните билковата коричка. Ако желаете, не е нужно да махате кората.
Ястието ще бъде напълно без глутен, а също и без лактоза.
Най-вкусното агнешко бутче за Гергьовден!
P.S. При продължително готвене по-голямата част от мазнината от дебелината на месото и от повърхността му се стопява и не е необходимо да ядете тази мазнина, тъй като овнешката мазнина е трудно смилаема от тялото заради високата си точка на топене (49-52 градуса). Освен това, съдържа някои не толкова здравословни естествени трансмазнини.
Освен това, при продължително готвене холестеролът в месото се разгражда.
Жителите на японския остров Окинава, за които е известно, че живеят дълго по целия свят, ядат доста свинско месо. Както е известно, свинското месо, подобно на агнешкото, съдържа много холестерол. Но те готвят свинско поне 8 часа, през което време холестеролът в месото и мазнината се разгражда напълно.