Знаете ли, че цветът на хамелеона не се променя в зависимост от околната среда, а в зависимост от емоционалното му състояние? Замисляли ли сте се защо кърпата от тореадор, която дразни бика, е червена? Ако смятате, че това е просто да го ядосате, грешите. Биковете и кравите не виждат червено. Изборът на този цвят е да се гарантира, че кръвта на животното не може да се види. Което не означава, че червеният цвят не може да раздразни или да предизвика страх.
Още: „Чешма, килим и сарай": кои са най-популярните персийски думи у нас?
Още: Най-колоритните български обиди – смешни, но опасни
Цветовете, тъй като те ще бъдат героите на този текст, играят огромна роля в живота ни. Ние го знаем. Понякога дори го следваме и съзнателно го използваме. Но знаем ли отговора защо това е така?
Нашето възприемане на цветовете се влияе от три неразделни елемента: цветната температура на светлината, субективната интерпретация, която прави нашият мозък и природата на самия обект. Не е известно колко цветове можем да различим. По простата причина, че човекът е уникално същество и по отношение на цветовото възприятие всеки от нас е различен. Знаете ли, че Марк Зукърбърг избра синьо за Facebook, защото това е единственият цвят, който той вижда правилно?
Изследванията потвърждават, че цветовете оказват влияние върху нашата физиология. В един клиничен опит с група невротици и психотици е изследвано, че червеното причинява ускоряване на пулса, повишаване на кръвното налягане, по-бързо мигане на клепачите, по-бързо дишане и по-силно потискане на алфа вълните в електроенцефалограмата.
Още: Тайната на припадналия имам – как се прави истинска "имамбаялдъ"
Още: Течният прах за пране – приятел или враг на дрехите
Също така е забелязано, че гостите, поканени по радиото, често изпитват силно безпокойство и сценична треска, обикновено по-голяма, отколкото например по телевизията или по време на изпълнения на живо. Това се дължи на червената мигаща светлина, която причинява силно безпокойство.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В нашата култура бялото символизира чистотата, а на изток смъртта, нещастието и тъгата. В западната култура черното е смърт, траур, за източните хора е благородство. Символиката на цвета може да се различава в зависимост от човешкия опит, култура, социални условия, естеството на самото нещо или просто контекста.
Ако даден цвят събужда неприязънта ви, дори да се счита за положителен или добър цвят, по-добре е да забравите за него и да не го използвате. Понякога нашите субективни асоциации с определени цветове ни карат да ги харесваме повече или по-малко.