Почистването на фугите е мъка, но не е задължително да е обезсърчително, трудно или скъпо. Използвайте това ръководство, за да разберете как да почиствате фугите, както и кои продукти е най-добре да държите под ръка.
Фугите сякаш са на повечето места в домовете ни: кухненски гръбчета, плочки на пода, душове, вани и плотове. И неизбежно те се замърсяват. Така че, да се научите как да почиствате фугите е от съществено значение за чистия ви дом.
Когато почиствате фугите, има много променливи, които трябва да вземете предвид, преди да започнете. Какъв вид фуги имате? Шлайфани ли са, нешлайфани ли или епоксидни? Какви видове почистващи препарати са безопасни за употреба в близост до околните плочки? След това, разбира се, ще искате да знаете и кой препарат за почистване на фуги е най-добрият продукт за използване по отношение на усилия, време, цена и ефективност.
Как най-лесно да почистим фугите в банята
Метод на тестване
Първо, и това може да звучи очевидно, трябва да следваме стриктно указанията на опаковката за всеки продукт. Една от най-големите грешки при почистване, които хората правят, когато използват нов продукт, е да приемат, че всички те могат да се използват по един и същи начин.
Второ, тествайте продукр=та на малко не толкова видимо място.
И накрая, тъй като всички търсим пътя на най-малкото съпротивление, когато става въпрос за добър трик за почистване на фуги, ограничете времето за „активно търкане“ до пет минути в една зона.
Фугираща писалка
Фугиращите химикалки са супер достъпни, предлагат се в разнообразие от цветове и предлагат супер лесно нанасяне без замърсяване.
Първото нещо, което трябва да знаете за повечето фугиращи химикалки, е, че те всъщност не почистват фугите ви. Те просто покриват мръсотията и петната, вместо да ги премахват. Мислете за фугиращите химикалки като за временно средство, а не като за действително почистващо решение.
Въпреки че се нанася с лекота, че не се изисква търкане, че химикалът ефективно покри всяко обезцветяване, той не премахна натрупването на мазнини или действителната мръсотия върху фугите.
Чисти фуги без следи от мухъл – само с евтино лекарство от аптеката
Маркерите за фуги са най-подходящи за малки участъци от фуги, които остават упорито оцветени от храна, дори след опит за почистване с други методи. Ако можете да намерите маркер, който съвпада точно с цвета на вашата фуга, това може да бъде чудесен начин за освежаване и коригиране на обезцветената фугираща смес.
Парочистачка
Парочистачките с приставки за фуги предлагат алтернатива за почистване без химикали, без агресивни изпарения или остатъци. Това е чудесен избор за хора с домашни любимци, малки деца или повърхности като мрамор, които не понасят силно абразивни почистващи препарати.
Парочистачките работят с пара под налягане за почистване и дезинфекция на повърхности. Това е един от най-лесните начини за унищожаване на бактерии.
Тя премахна всички замърсявания и мазнини от фугите, която тествахме и то много бързо. Не се справи обаче толкова добре с въглехидратираните петна, които останаха във фугите.
За рутинно почистване, парочистачката е чудесен вариант. Хубаво е, че тези уреди не използват никакви агресивни химикали за дезинфекция и почистване, особено за кухненски зони, където безопасността на храните е на първо място. Въпреки че е малко тежка и неудобна, уредът почисти фугите супер бързо, въпреки че остави няколко петна.
Домашен препарат за фуги
Това е лесен и достъпен вариант за почистване на фуги, който използва елементарни съставки, които вероятно вече имате под ръка. За този метод ще ви трябват сода бикарбонат, препарат за миене на съдове и водороден прекис.
Как да бъде успешно почистването на фугите на силно замърсен фаянс
Смесете 1 супена лъжица течен препарат за миене на съдове с 1/2 чаша сода бикарбонат и 1/4 чаша водороден прекис в плитка купа или бутилка с пулверизатор. Нанесете разтвора върху фугите и го оставете да престои 5 до 10 минути. След това използвайте четка с твърд косъм, за да изтъркате линиите, докато се почистят. Изплакнете със студена вода и повторете при нужда.
Този метод проработи перфектно. В крайна сметка, содата бикарбонат е универсален почистващ продукт, който съществува от векове с основателна причина!
След смесване на почистващия препарат, той образува лека пяна, която нежно премахва замърсяванията, убива бактериите, благодарение на водородния пероксид и премахва петната. Въпреки това, пяната се нанася много по-лесно върху равна повърхност, така че е чудесна за почистване на пода, за разлика от вертикален гръб.
Съвети и трикове за почистване на фугите
Как поддържате белите фуги чисти?
Най-добрият начин да поддържате белите фуги чисти е да ги запечатате със силикон. Подходящият уплътнител ще предотврати появата на петна и ще увеличи устойчивостта на влага. Фугите трябва да се запечатат веднага след полагането, след като изсъхнат и се втвърдят.
Почистване на фугите в банята може да е бързо – ето как се прави
Колко често трябва да почиствате фугите?
Препоръчваме да почиствате фугите поне веднъж месечно.
Парните мопове почистват ли фугите?
За подове, парните мопове са много ефективни за почистване на фуги. Точно както ръчната парочистачка, парният моп може да почисти и дезинфекцира плочките и фугите ви, без да прибягва до агресивни химикали.