Каква е основната разлика между лимонада и цитронада?

11 юли 2025, 07:15 часа

В България сме свикнали да наричаме „лимонада“ популярна промишлено произвеждана газирана безалкохолна напитка с характерен жълт цвят и едва-едва доловим дъх на лимон. Но оригиналната лимонада е малко по-друга.

История

Лимонадата датира поне от ХІІ-ти век. Възможно е първоначално да е била арабска напитка, което можем да разберем от записи на древни рецепти. Макар вероятно да е била предназначена да бъде лечебна смес по времето, когато е стигнала до Франция и Англия през ХVІІ-ти век, тогава вече е била консумирана и за удоволствие.

Още: Ягонада - как се прави лимонада от ягоди

Някои от тези ранни европейски рецепти са включвали газирана вода и мед, вместо класическите вода и захар, които виждаме сега. Поради газираната вода в първата класическа рецепта, напитката е била считана за сода. В резултат на това в Париж се появява Compagnie de Limonadiers, която си осигурява монопол върху лимонадата и я продава в града. Едва през 1824 г. се появява първият запис на напитката в САЩ, но тази версия включва белтъци от яйца - все още далеч от това, което консумираме днес.

А какво е цитронада или, както я наричат във Франция, „цитрон пресе“?

Тя е много подобна на лимонадата. Това е охлаждаща напитка, идеална за горещ летен ден, и се приготвя с лимонов сок, подсладител и вода. Терминът „цитрон пресе“ се превежда буквално като „пресован цитрон“ от френски, но цитронът е отделен, самостоятелен плод и почти не дава сок. Така че, в контекста на дефиницията „цитрон пресе“ говорим за напитка, приготвена с изстискан лимонов сок, затова я превеждаме като „пресован (изстискан) лимон“. Когато се добави газирана вода, се получава, съвсем логично, „лимонада“.

Това специфично безалкохолно творение вероятно е дебютирало около 1910-те години, тъй като това е десетилетието, в което виждаме първия запис на фразата.

Още: Най-добрата и освежаваща лятна напитка

Лимонада

Процесът на приготвяне на лимонада е прост. Първо изстисквате лимоните, за да извлечете цялата им кисела течност. Може да използвате и бутилиран лимонов сок. След това смесвате всички съставки. Ако използвате кристална захар, може да я загреете с малко вода на котлона, докато се разтвори, при което получавате обикновен сироп, който можете да разбъркате в каната си. След като всичко е смесено, лимонадата обикновено се охлажда в хладилник (или се смесва с лед, въпреки че това ще разреди напитката), докато се сервира като едно цяло. Често се гарнира с резенчета лимон или стръкчета билки като лавандула или мента, след което се налива в чаши за индивидуални порции.

Ако не искате да се занимавате с приготвянето на собствена лимонада от нулата, можете да си купите готов микс от магазина.

Още: Уникална домашна лимонада с праскови

Цитронада

Каква е най-голямата разлика между лимонада и „цитрон пресе“ (цитронада)?

Всичко зависи от това как се приготвя и сервира последната. Ако я поръчате във френско кафене, не ще ви поднесат предварително приготвена напитка - ще получите поднос с всички съставки разделени, поради което мнозина там я наричат ​​ „лимонада на части“. Хубавото на този метод на сервиране е, че можете да си направите собствена напитка на масата точно според вашите вкусови предпочитания. Ако някога сте опитвали лимонада, която е била твърде сладка, кисела или водниста за вашия вкус, тогава цитронадата може да е вашата напитка.

Върху подноса обикновено ще видите отделни канички с лимонов сок, обикновен сироп, студена вода и лед - заедно с празни чаши. Оттам можете да създадете идеалната си цитрусова напитка, като разбърквате, дегустирате и добавяте в движение.

Въобще, пиенето на цитронада е замислено като ритуал, идеален на открито в топъл летен ден. Освен персонализирането на съставките, тук няма много място за разнообразие, но съществуват подобни напитки, включващи различни плодове, като например „пресе“ от портокал или грейпфрут. Ако обаче искате вкус, най-близък до лимонада, изберете класическата версия с лимон.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес