Каква е разликата между гасена и хидратна вар?

23 май 2025, 07:55 часа

Най-краткият отговор на въпроса, поставен в заглавието, е: няма разлика!

Това са просто двете названия на едно и също вещество – калциевия дихидроокис, който представлява химично съединение с вода на бялото прахообразно вещество калциев окис.

Традиционният метод за производство на гасена (хидратна) вар се основава на „гасенето“ с вода на калциев окис (негасена вар) и други карбонатни скали, обгорени в специална пещ. При влизане в химическа реакция с водата, бучката вар и нейният прах се разпадат на фино дисперсирани частици и придобиват пластичност на тесто.

Въпреки факта, че веществото има няколко области на приложение, гасената вар е търсена и прилагана предимно в строителството. Благодарение на добрите си свързващи свойства, тя е незаменима при приготвянето на зидарски и мазилкови разтвори.

Области на приложение на гасената вар:

- строителни и ремонтни работи;

- земеделие;

- химическа промишленост;

- хранително-вкусовата промишленост;

- преработвателни индустрии;

- целулозно-хартиената промишленост;

- металургия.

Свойства и характеристики

Гасената (хидратната) вар принадлежи към химическата група на основите и се характеризира с лоша разтворимост във вода. Използването й позволява значително да се увеличи водоустойчивостта и пластичността на строителните материали. Често е един от компонентите на строителни смеси за шпакловка и може да се използва като готов продукт за суха замазка. Също така, строителната вар често се включва в състава на варови разтвори, силикатен бетон и тухли.

В селското стопанство и домакинствата гасената вар е високо ценена заради дезинфекциращите си свойства. Използва се като основа за приготвяне на варови торове и разтвори за избелване на животновъдни сгради. А и всеки е виждал дървета, спретнато варосани против вредни насекоми, силни студове и за предпазване от силно слънце.

Предимства на гасената вар:

- подобрява обработваемостта на смесите;

- има добри хидрофобни свойства;

- помага в борбата с паразити и болести по растенията;

- ускорява втвърдяването на разтворите;

- неутрализира киселинните почви;

- проста технология на производство;

- ниска цена.

Получаване на гасена вар

Процесът на приготвяне на гасена вар се нарича хидратация и може да се извърши както във фабрика, така и директно на строителната площадка. Веществото се получава чрез продължително взаимодействие на калциев окис и вода в специално подготвени контейнери - ями, дървени кутии или метални резервоари. Задължително условие е поддържането на стабилна температура, както и постоянното разбъркване на сместа. По време на хидратацията активно се отделя топлина, а самото варово тесто се увеличава по обем приблизително два пъти.

Има няколко вида вар с уникални свойства, чието съчетаване зависи от използваните методи за гасене. Например, по този начин, чрез увеличаване на обема на водата за производството на гасена вар, може да се получи варово мляко или варова вода. Скоростта на закаляване също влияе върху характеристиките и предназначението на крайния готов резултат.

Употреба и съхранение

Широкото използване на гасена вар в строителството се обяснява с нейните отлични свързващи качества и устойчивостта й на влага. Варовият разтвор се характеризира с ниската си цена и достъпност, което го е направило популярен в производството на бетон и цимент. Стените, третирани с разтвора, са почти непроницаеми за висока влажност, мухъл и плесен.

Приложения на гасена вар:

- варосване на мазета и изби;

- дезинфекция на кокошарници, краварници;

- варуване на киселинни почви;

- производство на сода, сода каустик и белина;

- производство на мазилка, шпакловка, фугираща смес;

- омекотяване на твърда вода;

- при дъбене на кожа.

В зависимост от физическото състояние на варта, се препоръчва съхранението ѝ в силози, чували, контейнери, смесителни ями или специално оборудване. Основното условие е херметичността на контейнера.

Техниката на приготвяне на гасена вар до голяма степен определя качествените характеристики на готовия продукт, както и на строителните материали, произведени с нея.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес