Обикновено кухненското пространство, особено пък в градски апартамент, не се отличава с големи размери. Поради това често възниква въпросът: „Мога ли да сложа хладилник до електрическа печка?“
Но такова съседство носи определени рискове.
Инструкциите за хладилници твърдят, че не се препоръчва да се поставят до печки и отоплителни радиатори. Влошаването на функциите на хладилника няма да настъпи веднага, но неговата производителност и издръжливост ще бъдат повлияни. За да поддържа необходимата температура, хладилният компресор ще трябва да се включва по-често и да работи по-дълго. Това ще увеличи консумацията на енергия.
Още: Само така е правилно да се почиства индукционен котлон
Недостатъци на поставянето на хладилник до печка
По време на готвенето капки мазнини и други пръски летят в различни посоки. Ако инсталирате хладилника до печката, ще се наложи да бъде подложен на постоянно почистване. Ако пък не го почиствате дълго време, старите петна ще трябва да се изтъркат с разяждащи химикали, което може да доведе до разрушаване на горното му покритие. Освен това:
- металната повърхност на хладилното устройство може да пожълтее;
- гумените уплътнения на вратите и пластмасовите части може да се деформират и напукат с времето;
Още: Най-лесният начин за почистване на скарите на фурната с домашни средства
- тясното пространство от едната страна близо до печката ще доведе до чест контакт на горещи съдове със стената на хладилника;
- фурната нагрява хладилника директно по време на работа;
- щом отворите хладилника, докато фурната работи, в него се засмуква топъл въздух, което от своя страна трябва да се компенсира с по-високо енергонатоварване.
Разстояние от 5-10 см между хладилника и печката няма да може да го спаси. Ако компресорът е напълно износен, ще бъде изключително трудно да се поправи.
Още: Как най-лесно да почистим готварска печка?
Как да намалим рисковете?
Минимално допустимото разстояние между печката и хладилника е 15 см. То може да варира в съответствие с препоръките на производителите, които имат определени стандарти за всеки модел - някои дори препоръчват инсталирането на фурната на разстояние 30 см, а други 50 см.
Подходящите материали за топлоизолация между печка и хладилник са два вида:
- органични.
Пенопластови листове, коркови панели или талашит - имат висока устойчивост на високи температури и влажност, не се деформират дори при продължителна употреба. Отличават се с висока цена;
- неорганични.
Евтини азбестови, гипсокартонни или минерално-влакнести плоскости. Те понасят добре високи температури, но не са устойчиви на висока влажност.
Такива конструкции може да се монтират както в долната, така и в горната част, което предотвратява вредното въздействие върху хладилното оборудване. Продават се на парчета, ролки или като готови за употреба плочи.
Ако върху хладилника се поставят малки електроуреди като кафе-машина или микровълнова фурна, най-добре е да се сложат върху изолационно корково уплътнение.
Как да монтирате изолация между печката и хладилника?
За съжаление без допълнителен лепилен слой много панели ще изглеждат зле: неравна повърхност, части от стружки и др. Затова от естетическа гледна точка панелите, изработени от всякакъв материал, може да бъдат „обиграни“ и превърнати в дизайнерско изделие. Например, може да използвате декоративно фолио, друг тънък профил или ламиниране.
Не си струва да закрепвате декоративни елементи със суперлепило. След няколко години може да се наложи да преместите устройствата.
Най-удобно е да използвате лента с двустранно лепяща основа, която под въздействието на високи температури губи основните си свойства с течение на времето и лесно се отстранява.
Изводи
Поставянето на хладилник в малка кухня не е толкова лесно, защото трябва да се вземат предвид следните препоръки.
Избягвайте пряка слънчева светлина - хладилникът не трябва да бъде изложен на нея или близо до нагревателни елементи.
Ако няма други възможности, тогава на помощ ще дойдат изолационни панели, изработени от органични и неорганични материали.
За да може вашият хладилник да служи дълги години, си струва да се провежда превантивна проверка веднъж годишно.
---