Какво е ашладисването и можем ли да го направим сами?

06 юли 2021, 08:51 часа

В случай, че вземете решение да се опитате да присадите калем на някое дърво, това може да се окаже една чудесна инвестиция. Случвало ли ви се е да гледате дървета с много плодове, а вие да отглеждате същите, но те почти да не раждат? Тогава вероятно се чудите дали да го отрежете, да засадите ново или какво…

Още: Каква е тайната за трайно къдрене на косата?

Още: Как най-лесно се чистят охлюви?

Може обаче дървото ви да стане от друг сорт, като за целта не е нужно да започнете от нулата. Случва се чрез присаждане или т. нар. ашладисване. Така се съхранява автентичността на сорта за много години напред. Най-често се използват два начина на присаждане – на калем (резник) и на пъпка (окулиране).

Окулирането на спяща пъпка е редно да се извърши през някой от месеците юли или август  или през пролетта, ако ще присаждате будна пъпка. Присаждане с калем пък се прави при облагородяване на диворастящи форми и за подобряване на не достатъчно раждащи сортове. Прави се през пролетта и се извършва при по-старите дървета.

Размножаването с помощта на калеми е сред начините, по които вегетативно се размножават овощни растения. Тако се получават нови растения, напълно възпроизвеждащи майчините. Може да бъде извършено чрез коренови калеми или с други резници. Размножаването посредством зрели безлистни резници представлява особен интерес. В зависимост от това кои са видовете дървета, може да изберете най-подходящите начини за ашладисване.

Още: Знаете ли какво точно е крафт бира?

Още: Какво значение има месеца, в който си роден? Според Юнг, това определя дали си мъдрец, строител или воин

Размножаването посредством вкореняване на резници представлява доста съблазнителен начин, само че за съжаление по-голямата част от овощните видове не могат да се вкореняват при обикновени условия и без да се приложи предварително третиране с растежни регулатори. Относително добре се вкореняват резници от касис и различни другите френски грозденца, смокинята, бодливото грозде, къпината, актинидията, лимонът и др. При касиса например това е почти единственият възможен начин на размножаване. При другите овощни видове вкореняването на резници е абсолютно възможно, но само при условие, че се третират с растежни регулатори и предварителното вкореняване се извърши при условия на контролирана температура, подходящ субстрат и влага.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес